/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Krosno 2008 - VIII submisja drewna cennego

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-02-18


RDLP Krosno zaprasza do udziału w submisji drewna cennego „KROSNO 2008”, która odbędzie w Nadleśnictwie Brzozów w dniu 29 lutego 2008 roku.

Do sprzedaży wystawione zostanie ok. 2700 m3 drewna - w większości okleinowego - w gatunkach: buk (50% oferty), dąb (20% oferty), jawor (10% oferty), brzoza, olcha, czereśnia oraz inne gatunki liściaste (20% oferty).

Drewno można oglądać na składnicach w Czudcu, Oleszycach, Uhercach i Załużu w dniach 22-23 lutego oraz 25-28 lutego 2008 r. Katalog zawierający zasady submisji oraz szczegółowy wykaz wystawionego do sprzedaży drewna można będzie otrzymać na składnicach lub w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Pierwszy tego rodzaju przetarg na Podkarpaciu zorganizowano w grudniu 1998r. w Nadleśnictwie Brzozów. Zgromadzono wówczas 160 m3 drewna bukowego najlepszej jakości, w całych dłużycach. Zaproszono kontrahentów krajowych i zagranicznych, opracowano uproszczony katalog i regulamin przetargu, zakładający między innymi preferencję zakupu całej partii drewna. Oferty złożyło wówczas 5 firm a całość drewna zakupiła firma krajowa.

Na początku 1999r. leśnicy z Krosna zapoznali się z przetargami organizowanymi na wzór niemiecki na terenie RDLP w Szczecinie, następnie obejrzeli giełdy drzewne w Niemczech oraz w RDLP Poznań, a poczynione tam obserwacje oraz własne doświadczenia były dodatkowym bodźcem do pracy. Już w grudniu 1999 roku, pracownicy służby nadzoru gospodarki drewnem wspólnie z pracownikami nadleśnictw, głównie leśniczymi, przystąpili do wybierania drewna pochodzącego z planowanych pozycji cięć, zwłaszcza cięć rębnych.

Wybrane drewno odpowiednio wymanipulowane, równo przycięte i zabezpieczone tzw. „esami” przed pękaniem, zostało dostarczone do składnic submisyjnych. Okazało się, że zainteresowanie submisją ze strony nadleśnictw było tak duże, że na składnicach zgromadzono 1.183 m3 drewna, głównie bukowego, a także olchowego, dębowego, jaworowego i czereśniowego. Drewno zostało pieczołowicie przygotowane, wyeksponowane i ponumerowane. Opracowany został katalog ze szczegółowymi informacjami o każdej sztuce (losie) wraz z regulaminem, który określał sposób rozstrzygnięcia przetargu w formie submisji czyli bez podania ceny wywoławczej. Cenę zakupu określał oferent, a sprzedający wybierał ofertę o najwyższej cenie.

Otwarcie ofert i rozstrzygnięcie submisji nastąpiło w dniu 25.02.2000 roku w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Był to ostatni piątek lutego i w ten sposób określony termin, został już przyjęty jako stały.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz