/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Gigant bierze tartaki

Autor: Małgorzata Oberlan
Źródło: Nowości
Data: 2008-02-13


„Gazeta Przemysłu Drzewnego” przestrzega przed Kronospanem i jego ciemnymi interesami...

Ryszard Nawra, prezes Toruńskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego, którego udziałowcem jest skarb państwa, odsprzedał swoje akcje imperium Krono.

TPPD to 10 tartaków, między innymi w Brodnicy, Golubiu-Dobrzyniu, Borach Tucholskich i siedziba w Toruniu. Działa od 1950 roku.

Państwowe przedsiębiorstwo w 1995 roku stało się jednoosobową spółką skarbu państwa. Później uczyniono z niej spółkę akcyjną. Państwo ma dziś w niej 26,14 proc. udziałów i chce je sprzedać w najbliższych miesiącach.

Największy pakiet akcji w jednym ręku trzymał do niedawna prezes TPPD, Ryszard Nawra. Swoje ponad 30 proc. odsprzedał właśnie Kronospanowi - drzewnemu gigantowi, założonemu przez austriacką rodzinę Kaindlów. „Imperium Krono” ma swoje zakłady m.in. na Cyprze, w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rosji i Chinach. W Polsce obecne jest od 1989 r.

Krono kupiło nie tylko akcje prezesa Nawry, ale i drobniejszych udziałowców.

- Ma dziś prawie połowę akcji i chce kupić kolejne. Także te, które na przetarg wystawi państwo - mówi Beata Sadowska, reprezentująca Kronospan w kontaktach z mediami.

„Nietrudno się domyślić, że Kronospan dał Ryszardowi Nawrze dobrze zarobić na sprzedaży udziałów w kierowanym przez niego przedsiębiorstwie” - donosi na pierwszej stronie swojego lutowego wydania „Gazeta Przemysłu Drzewnego” („Nawra sprzedał akcje Kronospanowi”.).

Branżowy miesięcznik donosi, że cena akcji została podbita trzykrotnie i pakiet prezesa, wart 3 mln zł, zamienił się w 9 mln zł na koncie. Sam Nawra nie miał wczoraj czasu na rozmowę z dziennikarzami „Nowości”.

Znalazł go za to polski zarząd Kronospanu, który przekazał nam uspokajające informacje na temat przyszłości 10 tartaków, należących do TPPD. Zapewnia, że sugestie miesięcznika na temat rezygnacji z ich prowadzenia są przesadzone.

- Z cała pewnością chcemy rozwijać produkcję. Nie uważamy, aby przyszłość któregoś z tartaków była zagrożona. Obecnie funkcjonują one w oparciu o plany zatwierdzone jeszcze w zeszłym roku - mówi Tomasz Jańczak, prezes polskiej grupy Kronospan.

„Gazeta Przemysłu Drzewnego” wprost pisze o „ciemnych interesach” Kronospanu, którego nazywa cypryjskim gigantem. Powołując się na niemiecką prasę („Sächsische Zeitung”) przytacza wyrok, jaki wydał Sąd Krajowy Landgerchit Paderborn (Niemcy) w stosunku do Petera Kaindla, którego rodzina trzyma w rękach imperium Krono: 24 miesiące więzienia w zawieszeniu i 5 milionów euro kary za oszukiwanie niemieckiego fiskusa w latach 1998-2007.

Aby zminimalizować zyski w niemieckich zakładach Krono, fałszowano umowy i zakładano firmy krzaki na Cyprze. Sprzeniewierzono 11,5 mln euro podatku. By zakamuflować oszustwa, do transakcji włączono polski Kronospan Szczecinek.

- Kronospan jest firmą o ponadstuletniej tradycji, a rodzina Kaindlów jest jej założycielem. Wszystkie spółki z grupy Kronospan w Polsce są zarejestrowane w naszym kraju i tutaj odprowadzają podatki - uspokaja Beata Sadowska.


Małgorzata Oberlan
Źródło: NOWOŚCI


pr


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz