/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ten najdroższy jawor

Rzeczpospolita, Lasy Państwowe

Autor: Iwona Trusewicz
Źródło: Rzeczpospolita, Lasy Państwowe
Data: 2008-01-29


"Ruszyła sprzedaż najcenniejszego polskiego drewna. Nasz jawor osiąga najwyższą cenę w Europie, nawet 27 tys. zł za metr sześcienny. W Polsce cenne drewno sprzedają trzy regionalne dyrekcje Lasów Państwowych – w Krośnie, Poznaniu i Szczecinie...

Na zakończonej w minionym tygodniu 17. Międzynarodowej Aukcji Drewna Dębowego i Tartacznego w Krotoszynie (RDLP w Poznaniu) wystawiono na sprzedaż 1005 m sześc. dębu liczącego 180 i więcej lat. Krotoszyńska dębina uchodzi za jedną z najlepszych w Europie. Jej drewno jest miękkie i o wąskich słojach. W całym nadleśnictwie rośnie jej 23 tys. ha.

Najwyższa cena tegorocznej aukcji wyniosła 3500 zł/m sześc. Średnia cena metra sześc. surowca okleinowego wyniosła 2650 zł. Dla porównania, drewno dębowe tartaczne sprzedawane w poznańskiej dyrekcji kosztuje średnio 350 zł/m sześc., a sosnowe 200 zł/m sześc. (…)

– Przyjeżdżam do Krotoszyna od wielu lat. Cena dębu najlepszej jakości rośnie najwolniej, ale to i tak jest kilka procent rocznie. Sam kupiłem tam dąb po 3400 zł/m sześc. Wyprodukuję z tego około 800 mkw. okleiny. Sprzedam ją po 6-7 złotych za metr. Okleina dębowa stanowi 70 proc. naszej produkcji – opowiada Wiktor Kędra, współwłaściciel zakładu produkującego okleiny z Radomska. (…)


– Od 16 lat sprzedajemy cenne drewno. Przyjeżdżają do nas kupcy z fabryk okleiny z Polski, Niemiec, Estonii, Austrii, Czech, Łotwy. Francuzi kupowali dąb na beczki do przechowywania wina – opowiada Stanisław Bieniaś, naczelnik działu marketingu w RDLP w Szczecinie. W tej dyrekcji roku najwyższą cenę – ponad 5000 zł/m sześc. – osiągnął w zeszłym roku dąb, a na przetargu dyrekcja zarobiła ok. 3,3 mln zł. (…)

Jednak polski rekord sprzedaży najcenniejszego drewna padł dwa lata temu w Krośnie. Niemiecka firma kupiła tam na potrzeby lutnicze kłodę jaworu z bieszczadzkiego Nadleśnictwa Bircza za 27 tys. zł za metr sześcienny."  

Iwona Trusewicz
Rzeczpospolita,

(info: LP.GOV.PL)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz