/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

W zgodzie z normą dotyczącą drewna kontrolowanego

NEPCon

Autor: JR
Źródło: NEPCon
Data: 2008-01-21


Od 1 stycznia 2008 roku norma dotycząca drewna kontrolowanego FSC FSC-STD-40-005 wersja 2-1 będzie obowiązywała wszystkie przedsiębiorstwa wytwarzające produkty mieszane FSC, które zawierają niecertyfikowany materiał...

Podczas gdy norma ma już zastosowanie dla producentów pierwotnych, jest nowa dla drukarń i producentów wtórnych. Niniejszym uprzejmie przypominamy tym przedsiębiorstwom, by były świadome nowego wymogu i upewniły się, że są do niego przystosowane przed auditem FSC w 2008 roku.

Kluczowe wymogi normy dotyczącej drewna kontrolowanego
Krótko ujmując, począwszy od 2008 roku cały niecertyfikowany materiał, który mieszany jest z materiałem certyfikowanym podczas produkcji, musi pochodzić ze źródeł kontrolowanych, zgodnie z normą dotyczącą drewna kontrolowanego FSC (FSC-STD-40-005 wersja 2-1).
Norma wymaga, aby cały niecertyfikowany przez FSC materiał pochodził ze źródeł niekontrowersyjnych. Przedsiębiorstwa mogą tego dokonywać zarówno poprzez zaopatrywanie się w certyfikowany materiał z drewna kontrolowanego FSC bądź samodzielnie przeprowadzając audity dostawców. Jednakże ostatnia opcja użyteczna jest wyłącznie dla przedsiębiorstw, które potrafią śledzić pochodzenie dostawy począwszy od surowca pozyskanego z lasu, i nie dotyczy ona zakładów daleko posuniętych w łańcuchu dostaw, takich jak drukarnie.
Biorąc pod uwagę ten fakt, przedsiębiorstwa te będą musiały rozpocząć pozyskiwanie papieru wyłącznie certyfikowanego przez FSC bądź z drewna kontrolowanego FSC. To prawdopodobnie będzie trudne do zrealizowania w najbliższej przyszłości, chociaż spodziewamy się, że dostępność takich materiałów będzie wzrastać na dłuższą metę, z powodu zapotrzebowania, na przykład drukarzy, na certyfikowany materiał z drewna kontrolowanego.

Niewielkie komponenty
Nowa norma CoC FSC pozwala na wykorzystanie drobnych elementów, pochodzących z niekontrolowanego źródła (do 1% i do 5% w przypadku podjęcia specjalnych procedur oraz uzyskania aprobaty ze strony FSC). To może okazać się pomocne dla pewnych drukarzy, w przypadku bardzo niewielkich elementów drukowanych materiałów (np. wkładka promocyjna wewnątrz książki) z niecertyfikowanego materiału. Zobacz powiązany artykuł o niewielkich komponentach.

Więcej:
 • Przeczytaj więcej o certyfikacji drewna kontrolowanego FSC
  Powiązane artykuły
 • Przepisy FSC dotyczące drobnych elementów – realna weryfikacja (grudzień 2007) Rośnie skomplikowanie standardów FSC kontroli pochodzenia produktu (listopad 2007)
 • Nowe normy dotyczące certyfikacji drewna kontrolowanego FSC (grudzień 2006) w języku angielskim


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz