/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Mondi postawiło na Świecie

Autor:
Źródło:
Data: 2008-01-24


"1,2 mld złotych zainwestuje w najbliższym czasie w nową maszynę papierniczą w Świeciu firma Mondi...

Mondi, dzięki nowej maszynie papierniczej, liczy na wzrost produkcji i zysków, a gmina Świecie na wpływy z podatków.
W Świeciu powstanie też 80 miejsc pracy. Wszystko za sprawą nowej maszyny do produkcji niskogramaturowego papieru makulaturowego, z którego wytwarzana jest tektura falista - mówi. Będzie mieć wydajność do 470 tys. ton rocznie.
To efekt zgody Ministerstwa Gospodarki na funkcjonowanie Mondi w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od tej decyzji spółka uzależniała lokalizację inwestycji, bo dzięki temu może liczyć na ulgi podatkowe. Do wyboru miała Świecie lub czeskie Steti. (...)
W staraniach o zgodę na ulokowanie nowej inwestycji w PSSE Mondi zdobyło poparcie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego i gminy Świecie. - Każde nowe miejsce pracy cieszy, a w tym przypadku możemy mówić o miejscach pracy w liczącej się na europejskim rynku firmie. W dodatku takiej, która założyła sobie u nas długą perspektywę inwestowania – mówi marszałek województwa, Piotr Całbecki.
(...)
Zezwolenie wydane przez Ministerstwo Gospodarki na działanie w ramach PSSE stanowi, że do końca 2010 r. firma zainwestuje co najmniej 320 mln euro i stworzy 80 nowych miejsc pracy. Zdaniem „Pulsu Biznesu”, firma zainwestuje jednak znacznie więcej, bo nawet 350 mln euro. Koncern wystąpił bowiem do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o pożyczkę na projekt o takiej właśnie wartości.
Mondi wnosi do specjalnej strefy 165 ha gruntów. Składają się na nie tereny, na których obecnie stoi zakład i 30,9 ha koło obwodnicy, które firma chce kupić od Lasów Państwowych.
W Świeciu ma też powstać centrum szkoleniowe dla pracowników całej międzynarodowej Grupy Mondi. Szkoląc się na nowej maszynie, najnowocześniejszej w tej branży w Europie, będą podnosić swoje kwalifikacje. "

Andrzej Pudrzyński,Express Bydgoski


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz