/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ministerstwo przejmuje szkoły leśne

Autor: Elżbieta Strucka, oprac. JR
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2008-01-16


W kwietniu i lipcu 2007 roku władze samorządowe, prowadzące średnie szkoły leśne, podpisały porozumienia z Ministrem Środowiska o przekazaniu ich prowadzenia od dnia 1 stycznia 2008 roku. Warunkiem przekazania było, między innymi, zapewnienie przez samorząd odpowiednich warunków majątkowych prowadzenia szkoły tzn. przekazanie majątku ruchomego i stworzenie warunków prawnych korzystania z nieruchomości, gdzie mają swoje siedziby szkoły.

Dziesięć z jedenastu samorządów z sukcesem wypełniło warunki porozumienia i organem prowadzącym dla tych szkół jest Minister Środowiska. Niestety Powiat Tucholski do dnia 31 grudnia 2007 roku nie stworzył warunków prawnych umożliwiających korzystanie z nieruchomości przez Zespół Szkół Leśnych w Tucholi. Najkrócej mówiąc Starostwo Powiatu w Tucholi od 16 lipca do 31 grudnia nie rozwiązało umowy użytkowania nieruchomości zawartej z Nadleśnictwem Tuchola. Nadleśnictwo Tuchola jest zarządzającym w imieniu skarbu państwa kompleksem Parkowo - pałacowym, gdzie znajduje się Zespół Szkół Leśnych. Minister Środowiska w licznej korespondencji prosił Starostwo o wypowiedzenie umowy użytkowania przypominając, że Nadleśnictwo nie może przekazać Ministrowi zarządu nad nieruchomością, co de facto oznacza, że szkoła nie miałaby siedziby. Mimo monitów wysyłanych z ministerstwa i deklaracji ze strony powiatu Starostwo tucholskie nie wypowiedziało umowy użytkowania.

Minister, mając na względzie dobro uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły zaproponował Staroście (dwa razy) podpisanie aneksu do porozumienia przesuwającego termin przejęcia szkoły na 1 stycznia 2009 roku. Taki aneks dałby dodatkowy czas na sprecyzowanie stanowiska i podjęcie koniecznych działań przez Starostwo, tak aby Zespół Szkół Leśnych w Tucholi miał możliwość kształcenia wysokiej klasy specjalistów z zakresu gospodarki leśnej. Jednocześnie Minister zapewnił, na ten okres, możliwość uczestniczenia zarówno Dyrekcji jak i Kadry Pedagogicznej szkoły we wszystkich formach doskonalenia zawodowego organizowanych dla szkół leśnych przez ministerstwo, a także do kontynuowania współpracy z Lasami Państwowymi w zakresie praktycznej nauki zawodu dla uczniów na warunkach jakie obowiązują inne przejęte szkoły leśne.

Lista szkół przejętych przez Ministra Środowiska
(od 1 stycznia 2008 roku)

1. Zespół Szkół Leśnych im. Leśników Polskich w Białowieży,
2. Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju,
3. Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku,
4. Zespół Szkół Leśnych im. Jana Kloski w Goraju,
5. Zespół Szkół Leśnych w Lesku,
6. Zespół Szkół Leśnych w Miliczu,
7. Technikum Leśne w Rogozincu,
8. Technikum Leśne im. Prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie,
9. Zespół Szkół Leśnych im. Prof. Stanisława Sokołowskiego w Warcinie,
10. Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz