/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Niepełne dane w sprawie lasów tropikalnych

PAP - Nauka w Polsce

Autor: kap/bsz, oprac. JR
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2008-01-14


"Dane dotyczące powierzchni lasów tropikalnych są tak słabe, że na ich podstawie nie można ustalić, czy lasów tych faktycznie ubywa - poinformował naukowiec brytyjski w ostatnim numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Alan Grainger z brytyjskiego University of Leeds przeanalizował dane zajmującej się środowiskiem Food and Agriculture Organisation (FAO) - agendy ONZ. Tworzone przez nią od niemal 30 lat dokumenty uważa się za jedne z najbardziej wiarygodnych. Są często cytowane i wykorzystywane w wielu pracach naukowych nt. zalesienia powierzchni ziemi czy zmian sposobów użytkowania lądu. Grainger przeanalizował najnowsze dokumenty, opublikowane w latach 1980, 1990, 2000 i 2005. Każdy z nich mówi o ubytku powierzchni lasów tropikalnych. Badacz uznał jednak, że dowody na to, że lasów tych ubywa, wcale nie są wyraźne. Niedokładności wynikają m.in. z tego, że dokumenty zawierają dane z raportów wcześniejszych, ale po korektach. Poprawki wprowadza się m.in. dlatego, że z biegiem czasu FAO dysponuje coraz dokładniejszymi danymi i dlatego, że w każdej ocenie powierzchni lasów stosuje się nieco inne kryteria.

W 1980 r. FAO szacowało np., że naturalne lasy tropikalne rozciągają się na 1.970 mln ha. Dane te wykorzystano także w raporcie w latach 90., ale po korekcie. Wówczas mowa była już o 1.910 mln ha.

Nasze analizy nie dowodzą, że powierzchni lasów tropikalnych nie ubywa, a jedynie to, że trudno jest tego przekonująco dowodzić, wykorzystując dostępne dane - podkreślił Grainger... " 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz