/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Czy te drzewa przeżyją?

Autor:
Źródło:
Data: 2008-01-12


"... -Coś okropnego zobaczyłem na obwodnicy Świebodzina. Ogławiają drzewa, które rosną daleko od jezdni. Przecież to niczemu nie służy! - denerwuje się mieszkaniec Szczańca

(...) - Drogowcy nie pierwszy raz ogłowili drzewa - zauważa Mirosław Algierski, świebodziński radny. - Rozmawiałem kiedyś z dendrologiem, pracownikiem akademii rolniczej w Poznaniu, pytając o sens takich zabiegów. Stwierdził krótko: to nie ma żadnego sensu! To jest pozbawianie drzewa korony, już lepiej ściąć te drzewa!
Rzeczywiście, na trasie nr 2, która omija miasto od północy straszy księżycowy krajobraz, drzewa wyglądają jak okaleczone.

By poprawić bezpieczeństwo?
- Zbieram te gałęzie na przyczepę, bo załatwiłem sobie pozwolenie u znajomego. Ten dostał ścięte konary za świnię - przyznaje mieszkaniec podświebodzińskiej wsi. - Cieszę się, że będę miał opał, bo w tych czasach o drzewo liściaste tak trudno!
- Wszystkie zabiegi wykonane na drzewach rosnących w pasie drogowym mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na głównych drogach naszego regionu - wyjaśnia Piotr Janusz z rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Świebodzinie. - Po ubiegłorocznym silnym wietrze konary były łamane i spadały na jezdnię, zimą spadająca z drzew szadź powodowała powstawanie lokalnej śliskości i zagrożeń w ruchu drogowym.
(...)
Po zabiegach pielęgnacyjnych prowadzonych kilka lat temu na krajowej "trójce” między Rosinem a Świebodzinem część topól uschła. - Mogliśmy je albo wyciąć albo przyciąć. Mają około 40 lat, topole w tym wieku powinny być usunięte. Zdecydowaliśmy się na ich pozostawienie i mocne zredukowanie korony drzewa. Zabiegi wykonane w latach poprzednich spełniły swą rolę, drzewa bardzo ładnie odbudowały koronę, a jednocześnie poprawiły w znaczny sposób bezpieczeństwo ruchu drogowego na tym odcinku. Po zabiegu co prawda uschły cztery drzewa, ale tylko ze względu na suszę. Tamtego lata uschło również bardzo wiele nieprzyciętych drzew.

Ogławianie zabija drzewa
(...)
Prof. Jerzy Hrynkiewicz, który jest dendrologiem uważa, że ogławianie jest szczególnie niebezpieczne dla drzew, które rosną w niesprzyjających warunkach, na przykład przy jezdniach. - Czym innym jest ogławianie wierzb rosnących w polach, a czym innym przydrożnych. Ten sposób cięcia powoduje ogromny deficyt energii na skutek usunięcia znacznej powierzchni liści oraz w związku z licznymi i dużymi zranieniami, wymagającymi dużego potencjału zasobów do ich zasklepienia - stwierdza profesor.
Według fachowców zniekształcenie korony jest przyczyną silnego stresu i osłabienia, co prowadzi nierzadko do całkowitego uschnięcia drzewa.
(...) "

Wiadomość ze strony www.gazetalubuska.pl
Lubpress sp. z o.o. - Zielona GóraJR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA