/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

List otwarty Stowarzyszenia Tartaków Polskich

Autor:
Źródło: Stowarzyszenie Tartaków Polskich
Data: 2008-01-10


Stowarzyszenia Tartaków Polskich wystosowało list otwarty do Julii Pitery, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa RM Pełnomocnika Rządu ds. Opracowania Programu Zwalczania Nadużyć w Instytucjach Publicznych.

W swoim piśmie skupieni w stowarzyszeniu tartacznicy pragną zwrócić uwagę na panujące ich zdaniem nieprawidłowości i nadużycia w zmonopolizowanym przez Lasy Państwowe sektorze sprzedaży surowca drzewnego.

Wskazują, że pomimo wprowadzenia elektronicznego systemu sprzedaży, który miał doprowadzić do przejrzystości i jednoznaczności na rynku surowca drzewnego sytuacja nie została unormowana. Według opinii wyrażonej w piśmie przedsiębiorcy, którzy uzyskali w wyniku przeprowadzonej procedury elektronicznej niższą punktację, nabywają od Lasów Państwowych więcej surowca, niż ci legitymujący się punktacją wyższą.

Ogromne podejrzenia nasuwa również fakt, iż poza elektronicznym systemem sprzedaży znajdują się podmioty otrzymujące od krajowego monopolisty stałe dostawy drewna na podstawie zawartych wcześniej umów, które zawierają również tzw. "klauzulę kroczącą" – co roku podmioty te mogą domagać się większej ilości drewna. Skutkiem istnienia tej kategorii umów jest faktyczna nierówność podmiotów zajmujących się przetwórstwem drzewnym w dostępie do surowca, którego zasoby są ograniczone.

Stowarzyszenia Tartaków Polskich proponuje podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia, czy w sektorze sprzedaży drewna nie dochodzi do nieprawidłowości oraz nadużyć oraz wypowiedzenie umów i włączenie podmiotów dotychczas uprzywilejowanych do systemu internetowego zamawiania i przydziału drzewa, tak aby dla wszystkich podmiotów zaistniały jednakowe, uczciwe i przejrzyste warunki nabywania tego surowca.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA