/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Po trzech latach powraca Nadleśnictwo Kołaczyce

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-01-03


Z dniem 1 stycznia 2008r. na mapę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie powróciło Nadleśnictwo Kołaczyce, zlikwidowane w grudniu 2004 r.<

Z tej okazji, 2 stycznia w siedzibie nowej jednostki odbyła się krótka uroczystość. W spotkaniu wzięła udział cała załoga nadleśnictwa, dyrektor krośnieńskiej RDLP Stanisław Kowalewski, jego zastępca ds. gospodarki leśnej Wojciech Szepieciński i ks. Jan Cebulak, duszpasterz leśników.

Nadleśnictwo w nowym kształcie i w liczącej sobie siedem lat siedzibie powstało na mocy zarządzenia nr 37 dyrektora generalnego LP z 25 czerwca 2007r. Funkcję nadleśniczego nowej jednostki objął Jan Kraczek, jego zastępcą został Ireneusz Hołodniak, a główną księgową Genowefa Gołąb.

Dyrektor Stanisław Kowalewski w swoim wystąpieniu przywołał pamięć zmarłego w 2007r. nadleśniczego Leszka Nalepy, który kierował tą jednostką przez wiele lat, aż do jej likwidacji w 2004r. Od stycznia 2005r. weszła ona w skład Nadleśnictwa Dukla, które po zmianach granic liczyło niecałe 20 tys. ha, ale jego zasięg terytorialny należał do największych w Polsce.

– Zarządzanie tą jednostką, jak się okazało w praktyce, wiązało się z licznymi trudnościami, wynikającymi głównie z uwarunkowań obiektywnych – przypomniał dyrektor Stanisław Kowalewski. – Nadmienię tylko, że jednostka ta położona była terytorialnie na terenie trzech powiatów o dużym zaludnieniu i w dwóch dzielnicach przyrodniczo-leśnych. Dodać należy, że gospodarowano w ponad 500 kompleksach leśnych, co przysparzało służbie terenowej wielu problemów. Dlatego podjąłem kroki w celu zracjonalizowania zarządzania lasami w obszarze działania nadleśnictw Dukla i Rymanów poprzez przywrócenie do życia Nadleśnictwa Kołaczyce.

W trakcie oficjalnego spotkania ks. Jan Cebulak poświęcił siedzibę nowej jednostki. Była też okazja do połamania się opłatkiem i złożenia życzeń noworocznych, po czym wykonano wspólne zdjęcie załogi, rozpoczynającej w tym dniu pracę.

Nadleśnictwo Kołaczyce w momencie likwidacji zarządzało lasami o powierzchni 5635 ha i było jednym z najmniejszych obszarowo nadleśnictw w Polsce. Obecnie utworzona jednostka jest nadleśnictwem dwuobrębowym o powierzchni leśnej 10 587 ha, położonym niemal w całości w jednej dzielnicy przyrodniczo-leśnej, tj. Dzielnicy Pogórza. W jej skład wchodzi 12 leśnictw. Nadleśnictwo posiada duży zasięg terytorialny (999 km2.) i jest pod tym względem jednym z największych w kraju.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz