/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Zielony prąd i owocowy węgiel z superfabryki

Autor: Mariusz Rabenda
Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
Data: 2007-12-29


100 mln zł będzie kosztować zbudowanie zakładu na obrzeżach Wałcza, który wyprodukuje energię elektryczną i węgiel drzewny z biomasy. - Takiej technologii nie stosuje się nigdzie na świecie - mówią inwestorzy.

80 proc. udziałów w spółce celowej M-Plus, powołanej do zbudowania elektrociepłowni, ma Foksal Narodowy Fundusz Inwestycyjny, pozostała część kapitału zakładowego jest w rękach osób fizycznych.

Projekt zakładu wykonał Energoprojekt Katowice. - Technologia, jaką będziemy stosować, jest własnością naszej firmy. Mamy opinie instytucji naukowych, potwierdzające, że do tej pory nikt na świecie nie stosował takich rozwiązań technologicznych jak nasze - zapewnia Kowalczyk.

Nowością jest, że niejako przy okazji produkcji węgla drzewnego z drewnianych ścinków wytwarzana będzie energia elektryczna. Dzięki temu obniżą się koszty produkcji i zyska środowisko.

Do produkcji energii elektrycznej wykorzystywana będzie biomasa - głównie słoma dostarczana przez okolicznych rolników - roczne potrzeby zakładu sięgać będą 20 tys. ton. Jednocześnie produkcja prądu będzie połączona z zagazowaniem drewna do wytworzenia węgla drzewnego. Oznacza to, że gaz nie będzie emitowany do atmosfery, a wykorzystany do celów produkcyjnych.

(...) Elektrociepłownia budowana jest na powierzchni 9 ha. Zdecydowaną większość terenu stanowić będą składowiska opału i drewna owocowego do produkcji węgla. Inwestycja powstanie na obrzeżach Wałcza, bo tu łatwy jest dostęp do drewna i biomasy (sąsiedztwo dużych terenów rolniczych i skrzyżowanie dwóch dróg krajowych: 10 i 22)
(...) Firma będzie pracować w ruchu ciągłym i zatrudni 130 osób."


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz