/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nowe przepisy o pracy cudzoziemców

Autor:
Źródło:
Data: 2007-12-29


Sztokholm/Oslo (PAP) - Od 1 stycznia w Norwegii wchodzą w życie przepisy ułatwiające obywatelom 10 nowych państw UE, a więc także Polakom, podejmowanie pracy w tym kraju.

Przepisy te, jak wynika z wypowiedzi ministra pracy i spraw społecznych Bjarne Haakona Hanssena, zostały przygotowane w wyniku nacisków kół norweskich pracodawców. "Jest dla nich rzeczą bardzo ważną, by chętni do pracy mogli szybko ją rozpoczynać, nie czekając na rozpatrzenie ich wniosków o zgodę na zatrudnienie" - powiedział minister.
Dotychczas cudzoziemcy mogli legalnie podjąć pracę w Norwegii dopiero po uzyskaniu oficjalnej zgody władz. Od nowego roku przepis ten ulega zmianie. Obywatele państw nowej dziesiątki członków UE będą mogli przystępować do pracy jeszcze w trakcie rozpatrywania ich wniosków o zgodę na zatrudnienie.
Władze norweskie zapowiadają jednocześnie, że będą się starały skrócić czas wydawania decyzji do pięciu dni. O takim zamiarze mówiono jeszcze w listopadzie. Głównym motywem działań tym wypadku jest próba ograniczenia rozmiarów sezonowego czarnego rynku pracy. W odniesieniu np. do Polaków szacuje się, że tylko jedna trzecia ze 120 tys. naszych rodaków pracujących co roku sezonowo w Norwegii rejestruje się jako płatnicy podatków.
Minister Hanssen uważa, że część z pracujących na czarno jest do tego zmuszana właśnie długim okresem oczekiwania na decyzje władz. Jednak, jego zdaniem, utworzenie 100-procentowo pewnego systemu umożliwiającego szybkie rozpatrywanie wniosków jest bardzo trudne. "Myślę, że będziemy musieli przyjąć zasadę domniemania, iż większość przyjeżdżających do nas ma uczciwe zamiary i nie chce nas oszukiwać" - powiedział Hanssen norweskiej agencji NTB.

Michał Haykowski (PAP)
EuroPAP


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz