/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Mocny złoty pogorszy wyniki Barlinka

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2007-12-27


Barlinek SA poinformował o zmianie prognozy wyników finansowych Grupy Kapitałowej Barlinek na rok 2007.

Prognozowane wyniki na 2007 rok obejmują przychody netto ze sprzedaży - 488 mln zł, EBITDA - 84 mln zł, zysk netto 54 mln zł. Wyniki te są niższe od zakładanych dotychczas planów według których sprzedaż miała osiągnąć 510,5 mln zł, EBITDA 98,4 mln zł, a zysk netto 65,4 mln zł.

Główną i właściwie jedyną przyczyną korekty prognozy wyników za 2007 rok jest podobnie, jak w przypadku poprzedniej korekty mocna aprecjacja złotego. W okresie od publikacji poprzedniego raportu do dnia dzisiejszego zarówno kurs Euro/PLN jak i Euro/USD sposób bardzo istotny odchylił się od założeń bazowych, dla których sporządzono prognozę - czyli poziomu 3,78 dla EURO/PLN.

Biorąc pod uwagę stale rosnący udział sprzedaży eksportowej - aktualnie jest to już ponad 70 % przychodów ogółem - spółka nie ma możliwości zrekompensowania wpływu ujemnych różnic kursowych na wartości uzyskiwanych zarówno przychodów ze sprzedaży jak i zysku netto.

Ważnym parametrem założeń prognozy na 2007 rok było utrzymanie cen surowca drzewnego oraz innych kosztów produkcji na poziomie 1 półrocza br. W IV kwartale poziom cen niektórych materiałów i usług wzrósł w stosunku do założeń prognozy z początku roku. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza cen surowca drzewnego oraz usług transportowych. Dodatkowo trudna sytuacja na rynku pracy przyczyniła się do tego, że podobnie jak u wielu innych polskich przedsiębiorców wzrosły koszty wynagrodzeń.

Poprawa efektywności produkcji oraz wzrost wydajności pracy - osiągnięty między innymi dzięki zrealizowanym inwestycjom - przyczynił się do tego, że negatywne oddziaływanie tych czynników na wyniki spółki zostało istotnie zminimalizowane. W związku z czym w ocenie zarządu wpływ wzrostu cen i kosztów wynagrodzeń na zmianę prognozy wyników w 2007 roku był neutralny.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz