/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Przepisy FSC dotyczące drobnych elementów

NEPCon

Autor: inf. prasowa (opr.JR)
Źródło: NEPCon
Data: 2007-12-27


Ostatni projekt normy Kontroli Pochodzenia Produktu FSC, udostępniony do publicznej konsultacji, daje do zrozumienia, że certyfikowane przez FSC złożone produkty mogą zawierać do 5% tak zwanych drobnych elementów wykonanych z materiału niecertyfikowanego – przy zapewnieniu, że nie jest to wierzchnia okleina bądź produkty wykonane z gatunków CITES.

<font color=gray>fot. NEPCon</font><font color=gray>fot. NEPCon</font>

Realna weryfikacja
Projekt sporządzono z myślą o producentach produktów złożonych (montowanych), takich jak meble. W przypadku tych produktów, dużym problemem jest wykonanie wszystkich drobnych elementów, takich jak kołki, uchwyty lub być może tylne ściany szafek, jako certyfikowane przez FSC, bądź nawet udokumentowanie, że elementy te nie pochodzą z kontrowersyjnych źródeł. W wielu przypadkach elementy te kupowane są od lokalnych, niecertyfikowanych detalistów, którym nie wolno sprzedawać ich, jako certyfikowane przez FSC lub z certyfikowanego drewna kontrolowanego FSC na dokumentach sprzedaży.
Końcowa, zaaprobowana przez FSC wersja normy wciąż uwzględnia 5% próg. Ale przedstawia również nowy wymóg, którego nie włączono w żaden projekt poddany publicznej konsultacji: jeżeli wielkość drobnych elementów wynosi od 1% do 5% całkowitej objętości, producent musi się teraz zwrócić do FSC z prośbą o derogację. I tu zaczynają się problemy.

PROCEDURA DEROGACYJNA
Wyobraźmy sobie cieślę lub małego wytwórcę mebli, produkującego meble na zamówienie zgodnie z życzeniem klienta. Jeśli producent otrzymuje zamówienie na konkretny model z certyfikatem FSC, a jego obliczenia wykażą, że tylko 97% masy mebli może być wykonanych z certyfikowanego przez FSC materiału, wówczas musi on przejść następującą procedurę:

1. Przygotować udokumentowaną analizę rynku wykazującą, że pozostałe 3% elementów drewnianych nie jest dostępne, jako certyfikowane przez FSC lub z drewna kontrolowanego FSC.
2. Opracować szczegółowo plan działania pokazujący, w jaki sposób te 3% może zostać zredukowane w przyszłej produkcji.
3. Wypełnić wniosek o przyznanie derogacji.
4. Przetłumaczyć wniosek na język angielski.
5. Poprosić własną jednostkę certyfikującą o sprawdzenie wniosku i upewnić się, że zawarto w nim wszystkie wymagane informacje.
6. Jednostka certyfikująca prześle wniosek o derogację do FSC.
7. W ciągu 4 tygodni FSC musi zatwierdzić lub odrzucić wniosek, bądź poprosić o dodatkowy czas.
8. W przypadku aprobaty, jednostka certyfikująca informuje o tym wytwórcę.

Klient musi być raczej cierpliwy zważywszy, że prawdopodobnie upłynie kilka miesięcy zanim producent dowie się, czy może sprzedawać produkty, jako certyfikowane przez FSC. Oprócz tego, procedura podniesie koszt produkowanego wyrobu certyfikowanego. Spodziewamy się, że zarówno jednostka certyfikująca, jak i FSC naliczą opłaty manipulacyjne związane z derogacją.
Podczas gdy przepis dotyczący progu 5% dla drobnych elementów wprowadzono, by pomóc producentom prowadzącym działalność na małą skalę, ta grupa, jak na ironię, wydaje się być przegranym. Procedury derogacyjne są najprawdopodobniej zbyt kosztowne, zbyt czasochłonne i zbyt skomplikowane, by pracować na ich rzecz.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz