/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

FSC na Dalekim Wschodzie Rosji

NEPCon

Autor: inf. prasowa (opr.JR)
Źródło: NEPCon
Data: 2007-12-20


Rosyjscy producenci drewna mogą wkrótce stanąć w obliczu rosnących wymagań ze strony japońskich nabywców. W dniach 15-18 listopada, delegacja złożona z pięciu wysokich rangą polityków japońskich, zwiedziła okolicę Primorye na Dalekim Wschodzie Rosji. Delegacją kierował Anatoly Lebedev, specjalista do spraw certyfikacji w NEPCon. Celem wizyty było szukanie sposobności, aby sprostać japońskiej polityce dotyczącej pozyskiwania drewna, która zakazuje importu nielegalnego drewna...

<font color=gray>fot. NEPCon</font><font color=gray>fot. NEPCon</font>

Grupie przewodniczył Pan Minechi Iwanaga, członek Izby Reprezentantów w japońskim parlamencie, odpowiedzialny za politykę leśną państwa. W jej skład weszli również Pan Osamu Iosida, członek rządzącej partii liberalno – demokratycznej i Pan Taisuke Shimada, Dyrektor Generalny Wydziału do Spraw Planowania Polityki Leśnej w Ministerstwie Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa.
W trakcie wyjazdu japońska delegacja dokonała wizytacji kilku małych, lokalnych zakładów drzewnych, którym zarzucono naruszenie zasad związanych z pozyskiwaniem drewna. Przedyskutowano podstawowe powody nielegalnej i destrukcyjnej wycinki w tym regionie.
Grupa złożyła również wizytę w fabryce tarcicy przedsiębiorstwa ”Les Export”, które wykazało zaangażowanie w certyfikację FSC i już rozpoczęło proces certyfikacji. Les Export jest szybko rozwijającym się w zakresie wycinki i obróbki drewna twardego przedsiębiorstwem, które działa zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim oraz w regionie Azji-Pacyfiku. NEPCon przeprowadził audit wstępny w Les Export. Obecnie przedsiębiorstwo przygotowuje się do pełnej certyfikacji FSC.

Wizytacja stanowiła część rosnących japońskich starań o legalne pozyskiwanie drewna z Rosji. Japońska Proekologiczna Polityka Zamówień (Green Procurement Law) została zmodyfikowana wiosną 2006 roku, w celu wykluczenia importu drewna nieposiadającego właściwej weryfikacji legalności pochodzenia. W tym samym roku japoński rząd rozpoczął analizę opcji umożliwiających dostarczanie legalnego drewna z Dalekiego Wschodu Rosji we współpracy z rosyjskim związkiem eksportu drewna Dalexportles.

Nacisk na legalne pozyskanie
Dotychczas Japończycy pracowali głównie nad systemami, mającymi na celu weryfikację legalności drewna w Rosji, chociaż obecnie politycy rozważają znaczenie certyfikatu FSC, dzięki któremu zyskano by większą pewność zarówno, co do legalnego pozyskiwania, jak i odpowiedzialnej gospodarki leśnej. W międzyczasie lokalne władze regionu Khabarovsk na Dalekim Wschodzie Rosji wydały rozporządzenie, które wymaga promowania certyfikacji FSC, podobnie jak programów weryfikujących legalność produktów drzewnych.

Słabe ogniwa w kontroli pochodzenia produktu
Oprócz legalnie pozyskanego drewna z wiarygodnych źródeł w Rosji, Japończycy stoją przed innym wyzwaniem: zapewnieniem, że nie przerwano kontroli pochodzenia produktu na drodze drewna z Rosji do Japonii.
Lebedev wyjaśnia: „Jak wykazało wiele doniesień, transport drewna przez Chiny stanowi najpoważniejszy problem dla weryfikacji kontroli pochodzenia drewna z Dalekiego Wschodu Rosji. Podstawa tego problemu jest złożona i dotyczy korupcji wśród rosyjskich organów kontrolujących, ogromnego zapotrzebowania Chin na surowe drewno oraz taniej, chińskiej siły roboczej tuż przy granicy, w pobliżu rosyjskich obszarów, na których odbywają się kontrole produktów eksportowanych”. Dodaje: „Japończycy mogą rozpatrzyć ominięcie tego słabego ogniwa poprzez zainwestowanie bezpośrednio w przerób drewna z pominięciem tej części Rosji”.
Wizytację zorganizowano po 7 spotkaniu Azjatyckiego Leśnego Partnerstwa w Yokohama, Japonia, podczas którego Anatoly Lebedev zaprezentował aktualne problemy związane z zarządzaniem lasami oraz szanse na certyfikację FSC w tym regionie. Lebedev jest koordynatorem usług certyfikacyjnych NEPCon na Dalekim Wschodzie Rosji. Jest również dobrze znanym dziennikarzem środowiskowym, specjalizującym się w leśnictwie.

FSC na Dalekim Wschodzie Rosji (Zdjęcia: 2)

<font color=gray>fot. NEPCon</font><font color=gray>fot. NEPCon</font>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz