/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Polskie choinki spędzą święta w Danii

Gazeta Pomorska

Autor: l.t.
Źródło: Gazeta Pomorska
Data: 2007-12-14


"Wiele polskich jodeł spędzi święta w Danii albo Niemczech. Za te, które zostaną w kraju, trzeba będzie zapłacić więcej niż przed rokiem...

Zwykle było tak, że od listopada w stronę Polski jechały z Danii jodły kaukaskie. Importowane drzewka sprzedawano głównie w marketach i przed sklepami dużych sieci.
W tym roku jodły podróżują w odwrotnym kierunku. - W Danii polikwidowano plantacje głównie ze względu na duży wzrost kosztów pracy - mówi Stanisław Biłda z firmy THT Nordmann w Roszczycach koło Łeby, należącej do duńskiej grupy T.H.Thomsen a/s. - Teraz te drzewka, wyhodowane w polskim pasie nadmorskim, jadą do Danii, Niemiec i Holandii. Ich ceny rosną także w Polsce.

W THT Nordmann jodła kaukaska podrożała w tym roku o 15-22 proc. - Ale cena hurtowa rzadko przystaje do detalicznej - tłumaczy Biłda. - W biznesie choinkowym ta różnica jest bardzo duża, czasami wynosi nawet ponad sto procent. (...)


Najtańszy pospolity a srebrny trzyma igły
Za czuby zapłacisz mniej. Srebrny trzyma igły. A najtańszy pospolity. Plantatorzy twierdzą, że wyprodukowanie bożonarodzeniowych drzewek szlachetnych odmian kosztuje coraz więcej. - Rosną koszty pracy, ceny nawozów, paliw, więc takie na przykład jodły będą drożeć przynajmniej jeszcze przez rok - mówią. - Nie powinny podrożeć tylko świerki pospolite. Koszt produkcji jest najniższy, w dodatku uprawą tych drzewek zajęło się wielu rolników. W tym roku spora grupa gospodarzy likwiduje plantacje i dlatego obniża ceny..."

(l.t.)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz