/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Powstanie Inkubator Technologiczny Energii Odnawialnej

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Katarzyna Czechowicz
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2007-12-12


"Projekt będzie finansowany m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Współpracę przy jego realizacji zapowiedzieli też partnerzy zagraniczni: Politechnika Lwowska oraz Duński Instytut Technologiczny.

"Świdnica przystępuje do nielicznego jeszcze grona miejsc, dzięki którym Dolny Śląsk może stać się regionem wiedzy. Nie poprzez deklaracje, a działanie - mówi prof. Tadeusz Luty, rektor PWr. - Pokażemy inwestorom, że Świdnica i Dolny Śląsk to doskonałe zaplecze badawcze, naukowe i innowacyjne. Damy również sygnał młodym ludziom, że można tu realizować pomysły z głową".

Nowy Inkubator ma też być regionalnym centrum kształcenia kadr dla firm innowacyjnych i technologicznych, ośrodkiem zarządzania i kształtowania polityki w zakresie energetyki odnawialnej oraz miejscem, w którym absolwenci Politechniki Wrocławskiej - głównie wywodzący się z powiatu świdnickiego - będą mogli w sprzyjających warunkach rozpocząć własną działalność gospodarczą i wprowadzić w życie wyniki swych prac badawczo-rozwojowych.

"Inkubator ma ułatwić realizowanie marzeń konstruktorów, ale i młodych ludzi kończących uczelnie techniczne i chcących swój los wziąć w swoje ręce. Warto pamiętać, że jedno miejsce pracy w innowacyjnej firmie generuje nawet pięć nowych stanowisk pracy w usługach. Wysokie technologie to również szansa na rozwój cywilizacyjny miasta i regionu" - podkreśla prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.

Świdnicki inkubator będzie zajmował - przekazaną przez miasto - powierzchnię kilku tysięcy metrów kwadratowych. W jego skład wejdą hale produkcyjne, zaplecza, laboratoria, sale do przygotowywania prototypów, punkty usługowe, sale konferencyjne i wystawiennicze. Zrzeszeni w nim przedsiębiorcy będą mogli liczyć na stały dostęp do Internetu, zaawansowane doradztwo ze strony ekspertów z Centrum Wspierania Biznesu oraz dostęp do zasobów badawczych Politechniki Wrocławskiej. Otrzymają wsparcie w zdobywaniu środków finansowych (zarówno ze źródeł pomocowych, jak i od inwestorów prywatnych), wchodzeniu na nowe rynki, poszukiwaniu kontrahentów oraz pomoc prawną i administracyjną.
"Inkubator to miejsce do kreowania dobrze płatnych miejsc pracy, dla pracowników wiedzy, w tym przypadku inżynierów i osób umiejących wiązać pasje techniczne z biznesem - podsumowuje Krzysztof Brzozowski z Centrum Wspierania Biznesu w Świdnicy. - Na preferencyjnych warunkach przedsiębiorstwa nowe, jak i te już działające będą mogły rozwijać swoją działalność m.in. w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, ale także technologii informatycznych i internetowych czy też technologii związanych z budownictwem".

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz