/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Barlinek kontynuuje inwestycje na Ukrainie

Barlinek

Autor: inf. prasowa (opr.JR)
Źródło: Barlinek
Data: 2007-12-10


Grupa Barlinek kończy budowę zakładu produkcji półfabrykatów iglastych i modernizację tartaku w miejscowości Kosiv na Ukrainie. W dalszych planach jest uruchomienie tam linii biopaliwa. Łączny koszt inwestycji to ponad 12 mln EUR...

<font color=gray>fot. Barlinek</font><font color=gray>fot. Barlinek</font>

Położony 390 km od Winnicy Kosiv na Ukrainie stanie się wkrótce nowoczesnym centrum przetwórstwa drewna. Barlinek kończy modernizację zakupionego tam tartaku oraz budowę przyległego zakładu półfabrykatów iglastych. Całość pracować będzie na potrzeby uruchomionego w październiku zakładu desek podłogowych w Winnicy.
"Ukraiński sektor przetwórstwa drewna przedstawia polskie realia tej branży sprzed wielu, nawet kilkudziesięciu, lat." - mówi Paweł Wrona prezes Barlinek S.A. - "Nie mogąc liczyć na wysoką jakość półfabrykatów od lokalnych kooperantów, zdecydowaliśmy się na stworzenie kompleksowego zaplecza zakładu w Winnicy. Poza tym inwestujemy w branżę, która ma tutaj dużą przyszłość. Ukraina posiada bogate zaplecze surowcowe i przeżywa bum budowlany, który wg ocen ekspertów, przez najbliższe lata, będzie się jedynie potęgował."

Próbny rozruch tartaku w Kosiv potrwa do końca 2007 r. Jego wyposażenie nie ustępuje standardom podobnym obiektom w Barlinku w Polsce i innym w Europie. Docelowa, pełna zdolność przerobowa tartaku to 100 tys. m3 rocznie. We wszystkich swoich zakładach Barlinek przywiązuje ogromną wagę do ekonomicznego wykorzystywania surowca. Dlatego też w 2008 roku zostanie uruchomiona w Kosiv nowoczesna peleciarnia, pozwalająca na zagospodarowanie odpadów drzewnych, w tym również trocin mokrych.
Stosowany przez Barlinek, także w Polsce, model całościowej produkcji - "od bala drewna do gotowego wyrobu" - pozwala na uniezależnienie się od dostawców oraz zachowanie pełnej kontroli jakości na każdym etapie produkcji. Szlachetne gatunki drzew liściastych (rodzimych i egzotycznych) przechodzą także obróbkę tartaczną w ramach tego procesu, co ma miejsce bezpośrednio na terenie zakładu w Winnicy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz