DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Raport o lasach deszczowych Amazonii

Autor:
Źródło:
Data: 2007-12-07


"Według najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, zmiany klimatu w połączeniu z wylesianiem mogą do 2030 roku zniszczyć prawie 60 procent lasów Amazonii. Raport WWF„Nieprawidłowy cykl Amazonii: Susze i pożary w szklarni” ujawnia dramatyczne konsekwencje dla klimatu zarówno w skali lokalnej jak i globalnej oraz dla warunków życia mieszkańców Ameryki Południowej...

Znaczenie lasów Amazonii
Do 2030 roku wylesianie Amazonii może spowodować zwiększenie emisji dwutlenku węgla od 55,5 do 96,9 miliardów ton, co, jeśli weźmiemy pod uwagę górna granicę, stanowi więcej niż wielkość emisji gazów cieplarnianych, które w ciągu dwóch lat trafią do atmosfery. W dodatku zniszczenie lasów Amazonii doprowadzi do destabilzacji klimatu globalnego.
Znaczenie lasów Amazonii dla klimatu globalnego nie może zostać niedocenione – mówi Dan Nepstad, Starszy Naukowiec (Senior Scientist) w Wood Hole Reseach Centre w Massachusetts i autor raportu. - Są one niezbędne dla obniżenia temperatury na świecie, ale także służą jako ogromny rezerwuar zasobów słodkiej wody który może nawet wpływać na prądy morskie. Należy też pamiętać, że lasy Amazonii to ogromny magazyn węgla.
(...)
Możemy powstrzymać niszczenie lasów deszczowych
Co więcej w wyniku zniszczenia lasów w Amazonii przewiduje się zmniejszenie opadów w Indiach i Ameryce Centralnej, podobnie jak w czasie sezonu wegetacyjnego w środkowo zachodniej, rolniczej części Stanów Zjednoczonych oraz w Brazylii.
Elementy wchodzące w skład strategii mających na celu powstrzymanie wylesianie terenów Amazonii, to zminimalizowanie negatywnego wpływu hodowli bydła, projekty związane z rozwojem infrastruktury oraz jak najszybsze powiększanie sieci istniejących obszarów chronionych.

Możemy powstrzymać niszczenie lasów deszczowych, ale konieczna jest pomoc krajów wysoko rozwiniętych – mówi Karen Suassuna, specjalista ds. Zmian Klimatu z WWF Brazylia. - Nasz sukces w ochronie Amazonii zależy od tego jak szybko kraje bogate zredukują emisje gazów cieplarnianych spowalniając w ten sposób globalne ocieplenie.
Zmiany klimatu rozpoczynają i przyspieszają nieprawidłowy cykl: już dzisiaj węgiel uwolniony na skutek przekształcenia lasów na pastwiska i tereny rolnicze w Brazylii trafia do atmosfery w ilości od 0,2 do 0,3 miliardów ton na rok. Ta liczba może nawet ulec podwojeniu, kiedy długotrwałe susze spowodują wzrost występowania pożarów.
Porozumienie na rzecz powstrzymania zmian klimatu tzw. Kioto Plus musi brać również pod uwagę redukcję emisji CO2 przez lasy - mówi Wojciech Stępniewski , Kierownik projektu Klimat i energia WWF . Porażka w ochronie lasów Amazonii będzie nie tylko katastrofą dla milionów ludzi zamieszkujących te tereny, ale również dla stabilności klimatu na całym świecie."

The Amazon's Vicious Cycles: Drought and Fire in the Greenhouse

www.wwf.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz