/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Od stycznia certyfikat AEO dla przedsiębiorców

Autor:
Źródło:
Data: 2007-11-29


Od 1 stycznia 2008 roku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o certyfikat tzw. upoważnionego podmiotu gospodarczego (AEO). Przyznany w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej, będzie uznawany w całej wspólnocie. Status ten dotyczy firm handlujących z zagranicą, które chcą skorzystać z uproszczonych procedur celnych.

Certyfikat przyznawać będzie administracja celna. Przedsiębiorcy, którzy uzyskają świadectwo AEO, skorzystają z udogodnień w kontroli celnej, np. sprawniejszych i szybszych odpraw. W przypadku wytypowania ich do kontroli, będzie ona przeprowadzana w sposób priorytetowy. Ułatwi to też obrót z krajami, w których stosowany jest certyfikat.
W zamian, firmy muszą spełnić szereg warunków, jak np. zweryfikować system bezpieczeństwa swojej firmy, ewidencję oraz mechanizmy kontroli wewnętrznej. Eksperci przestrzegają, że w przypadku niektórych firm może to być skomplikowany proces, który potrwa od kilku do kilkunastu miesięcy.
Tomasz Rudyk z PricewaterhouseCoopers (PwC) powiedział na środowej konferencji, że certyfikatem AEO interesuje się wiele firm z różnych branż, a najbardziej te, których np. spółka matka lub kontrahenci, czy też konkurenci, mają już ten certyfikat.
Rudyk przypomniał, że podobne rozwiązania stosują Stany Zjednoczone, a ich wprowadzenie planują kraje UE oraz m.in. Kanada, Chiny i Japonia.


(PAP) mmt/ krf/ mag/ bba/


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz