/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Barlinek: produkcja listew przypodłogowych

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2007-11-29


Barlinek rozpoczął montaż linii galanterii drzewnej do produkcji listew przypodłogowych na terenie zakładu w Barlinku. Koszt całej inwestycji to ok. 17 mln złotych. Moc linii wynosić będzie 6 mln mb rocznie. Uruchomienie produkcji planowane jest na marzec 2008 roku.

Deska barlinecka merbauDeska barlinecka merbau

Pierwsza linia galanterii drzewnej Barlinka powstaje w oparciu o własny projekt działu technologii firmy. Podobnie jak w przypadku nowoczesnego wyposażenia wydziałów deski barlineckiej, zastosowane technologie zakładają najnowsze rozwiązania z zakresu obróbki i optymalizacji zużycia drzewna. Listwy będą wykonywane z drewna iglastego, pokrytego okleiną z gatunków szlachetnych. Trwałość powierzchni zapewni finalne wykończenie kilkoma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV. W przeciwieństwie do popularnych tego typu produktów z PCV lub na bazie HDF lub MDF, technologia wykonania barlineckich listew jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego. W założeniach firmy jest uruchomienie produkcji szerokiego asortymentu listew.

Linia galanterii drzewnej w Barlinku będzie pierwszą, ale prawdopodobnie nie ostatnią inwestycją firmy w tym zakresie. Ze względu na te same kanały dystrybucji deski podłogowej i listew, posiadane technologie oraz surowiec, Barlinek planuje rozwinięcie produkcji na szeroką skalę.

„Posiadamy wszelkie atuty, aby w przyszłości stać się liderem także w produkcji listew. Zainwestowaliśmy w nowoczesne technologie gwarantujące najwyższą jakość produktu. Sprzyja nam bardzo rozproszona konkurencja w tym segmencie rynku (wielu małych producentów). Dlatego też spodziewamy się ponad przeciętnej rentowności i rozważamy budowę kolejnych linii galanterii drzewnej. Lokalizacje tych zakładów będą silnie powiązane z rynkami zbytu. Bierzemy pod uwagę m.in.: Rosję, Ukrainę oraz kraje Europy południowo-wschodniej.” – mówi Mariusz Gromek, Prezes Rady Nadzorczej Barlinek S.A.

Grupa Barlinek to jeden z największy wytwórców podłóg warstwowych w Europie, którego cały proces produkcyjny - od bala drewna do gotowego wyrobu - przeprowadzany jest w jednym miejscu. Firma przywiązuje szczególną wagę do ekonomicznego wykorzystania surowca. Posiadając własne tartaki zachowuje wpływ na jakość obróbki i przygotowania drewna oraz wykorzystanie jego wszelkich odpadów. Już od kilku lat Barlinek jest uznanym producentem ekologicznego biopaliwa w postaci tzw. peletu, do którego wytwarzania wykorzystywane są trocin i inne odpady drzewne. Inwestycja w linię galanterii drzewnej jest jedną z kilku przeprowadzanych w tym roku. W sierpniu, także do zakładów w Barlinku, została zakupiona nowa suszarnia okleiny. W grudniu zakończy się tam budowa kolejnej linii peletu. Jednak największą inwestycją, zrealizowaną w 2007 roku, było otwarcie pierwszego zagranicznego zakładu produkcyjnego Grupy w Winnicy na Ukrainie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz