DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rzeczpospolita: Brakuje 5 mln m3 drewna

Rzeczpospolita

Autor: Joanna Cabaj, oprac. dja
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2007-11-29


Polskim firmom brakuje już 5 mln m3 surowca drzewnego - donosi "Rzeczpospolita". Producenci wyrobów z drewna coraz częściej decydują się na import albo ograniczenie produkcji.

Według informacji udzielonych "Rzeczpospolitej" przez Andrzeja Ballauna, naczelnika wydziału marketingu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, firmy złożyły za pośrednictwem portalu leśno-drzewnego oferty zakupu na 2008r. ponad 28 mln m3 drewna, podczas gdy oferta Lasów Państwowych obejmowała ok. 26 mln m3.

Szacowany deficyt drewna jest jednak znacznie wyższy i wynosi ok 5 mln m3 surowca. Ofert za pośrednictwem portalu nie mogą bowiem składać firmy nowo utworzone, które są skazane na zakupy drewna podczas aukcji. Również te firmy które posiadają historię zakupów nie mogły zamówić podczas składania ofert więcej niż wynikało to z ich dotychczasowych zakupów.

Problemy z zamówieniem odpowiedniej ilości drewna od krajowego monopolisty mają praktycznie wszyscy. Firmy, którym nie uda się kupić całości potrzebnego surowca w Lasach Państwowych, będą uzupełniać braki importem. Koszty transportu drewna z zagranicy są jednak tak wysokie, że czynią takie przedsięwzięcie nieopłacalnym. Dlatego też coraz więcej firm zaczyna rozważać ograniczenie produkcji.

Lasy Państwowe tłumaczą, że nie mogą pozyskiwać więcej drewna ze względu na ograniczenia przyrodnicze.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz