/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Dziesięć milionów drzew dla ludzi i przyrody

Autor:
Źródło: WWF
Data: 2007-11-27


"Już 10 milionów drzew posadził WWF w ramach projektu realizowanego w Parku Narodowym Virunga we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK)...

Projekt rozpoczął się w 1987 roku. Pomimo trudnej sytuacji politycznej i wieloletniej wojny domowej w DRK – dawny Zair – nigdy nie został przerwany. W ten sposób WWF uratował lasy Virungi przed zupełnym zniszczeniem.

Ich przetrwaniu zagrażali ludzie, którzy w trudnych czasach wojny poszukiwali drewna na opał. Doszło do masowego niszczenia lasów, a tym samym ostoi goryli górskich.
Zapotrzebowanie na drewno było bardzo duże. Dla przykładu, samo miasto Goma, położone w rejonie Virungi, zużywa 500 tysięcy metrów sześciennych opału rocznie. Wynika to z tego, że 97 procent domów w tym mieście nie ma dostępu do elektryczności i sięga po drewno bądź po węgiel drzewny do gotowania.

Szczególnie niebezpieczny okazał się proceder wypalania węgla drzewnego. Podczas kontroli przeprowadzonej przez WWF, okazało się, że tylko w okolicach Gomy istnieje aż 30 pieców do produkcji węgla. Ponad połowa lasów w pobliskich górach, w których występują goryle, służy za magazyn drewna na potrzeby wypalarni.

Wypalanie węgla drzewnego doprowadziło do wylesienia Virungi. Dlatego kluczową rolę w ocaleniu lasów górskich na wschodzie DRK odegrał projekt WWF. Powstały specjalne plantacje drzew, które zaczęły dostarczać drewno na potrzeby mieszkańców okolic Gomy.
Szczególnie ważna okazała się pomoc dla Kongijczyków ze wschodu DRK. Na jego obszarze wciąż działają oddziały rebeliantów, przez co dochodzi do starć między nimi a kongijską armią.

Za każdym razem prowadzi to do masowej ucieczki ludności cywilnej z rejonu ogarniętego walkami. Zapełniają się wtedy obozy uchodźców, które potrzebują opału - jeden obóz zużywa średnio 50 ton metrycznych drewna dziennie. W jego zdobyciu pomaga WWF, dostarczając drewno z leśnych plantacji, założonych w ramach projektu sadzenia drzew. Zapobiega to grabieży lasów górskich w Parku Narodowym Virunga.

Do dziś WWF obsadził drzewami 10 tysięcy hektarów. To wciąż za mało, aby sprostać zapotrzebowaniu na drewno w Gomie – liczba mieszkańców Gomy wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Stąd WWF rozpoczyna kolejny projekt zakładania leśnych plantacji, aby powiększyć ich obszar o 100 procent. 20 tysięcy hektarów lasu ma zaspokoić zapotrzebowanie mieszkańców z kongijskiej części Virungi..."

Więcej informacji:
WWF Polska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz