/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Jesiony, lipy, brzozy i klony poszły pod topór

Gazeta Olsztyńska

Autor: Grzegorz Kwakszys
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Data: 2007-11-20


"Kilkanaście jesionów, lip, brzóz i klonów poszło pod topór na trasie z Górowa Iławeckiego do Pieniężna...

Jeśli znikną stąd drzewa, to znikną i turyści - uważa. Po zmianie przepisów, już od trzech lat, trwa niekontrolowane cięcie przydrożnych drzew na Warmii i Mazurach.

Czytelnik zadzwonił w poniedziałek do redakcji Gazety Olsztyńskiej, wcześniej wysłał mailem zdjęcia dokumentujące efekty pracy ekipy z piłami motorowymi w okolicy wsi Wągródka. - Uroda Warmii bierze się między innymi z tych drzew. Jeśli wszystko wokoło zostanie wycięte, znikną walory krajobrazowe, a bez tego trudno będzie ściągnąć turystów. Kogo będzie interesowała jazda drogą, gdzie po obu stronach są tylko puste pola? Takich dróg w kraju jest mnóstwo. Dlatego te z Warmii są takie niepowtarzalne - mówi nasz czytelnik, który chce pozostać anonimowy. Wyjawia tylko, że pochodzi z Trójmiasta, ale często jeździ w okolice Górowa Iławeckiego. Miłość do żony, która pochodzi z jednej z podgórowskich wsi oraz miłość do pięknych krajobrazów sprawiły, że zamierza osiedlić się tutaj po przejściu na emeryturę.

Drzewa z drogi prowadzącej z Górowa Iławeckiego do Pieniężna są wycinane na wniosek Rejon Dróg Wojewódzkich w Elblągu. Zgodę na wycinkę wydał górowski Urząd Gminy. - Drzewa na pewno nie są wycinane ot, tak sobie - zapewnia Eugeniusz Ostrówko, podinspektor w urzędzie. - Zarząd Dróg Wojewódzkich co roku robi plan wycinania drzew i według niego pracuje. Drogowcy zgłosili, że chce dokonać planowej wycinki i przystaliśmy na wycięcie szesnastu drzew.

Okazuje się, że to nie koniec wycinki drzew przy drodze z Górowa Iławeckiego do Pieniężna. - Trasa jest przewidziana do przebudowy, a co za tym idzie, będzie poszerzana i wtedy będzie jeszcze większa wycinka - zapowiada Tadeusz Ciemny, kierownik Rejonu Dróg w Elblągu. I dodaje: - Każdy, kto choć jechał tą drogą wie, że jest ona w skandalicznym stanie. Czytelnik Gazety Olsztyńskiej uważa, że ta wycinka, to kolejny powód aby wrócić dyskusji nad zmianą przepisów. - Można zastanowić czy plan przebudowy drogi nie powinien powstawać we współpracy z konserwatorem przyrody."

Grzegorz Kwakszys "Tną kolejne drzewa!" Gazeta Olsztyńska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz