DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

17 mln euro na ochronę lasów amazońskich

PAP

Autor: tot/bsz
Źródło: PAP
Data: 2007-11-03


Norwegia przeznaczy 130 mln koron norweskich (17 mln euro) na ochronę lasów amazońskich, których niszczenie potęguje efekt cieplarniany - zapowiedział we wtorek rząd norweski...

Norweski minister ds. współpracy na rzecz rozwoju Erik Solheim zapowiedział wyasygnowanie tej sumy po spotkaniu w Oslo ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Mariną Silvą.
"Wyrąb oraz wypalanie lasów tropikalnych jest istotną przyczyną efektu cieplarnianego, tak samo jak używanie produktów naftowych" - podkreślił Solheim w komunikacie. Jak dodał, kroki niezbędne do powstrzymania wylesienia będą ważnym tematem negocjacji klimatycznych na indonezyjskiej wyspie Bali w grudniu.

Jak podkreślił norweski minister, wylesienie jest obecnie przyczyną 20 proc. światowych emisji dwutlenku węgla.

Podczas konferencji na Bali w dniach 3-14 grudnia ma zostać naszkicowany program redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2012 r., czyli dacie końcowej obowiązywania pierwszej fazy Protokołu z Kioto.

W praktyce Norwegia przeznaczy 60 mln koron na dwa projekty Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) oraz 70 mln na Fundusz Ochrony Lasów Tropikalnych.
Według władz Brazylii, od sierpnia 2003 do lipca 2004 r. zniszczeniu uległo 27,5 tys. km kw. lasów amazońskich, ale po przyjęciu przez rząd kroków zaradczych wylesienie osłabło i od sierpnia 2006 do lipca 2007 r. powierzchnia lasów spadła o 9,6 tys. km kw. MW

Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz