/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Barlinek: Ukraina bramą na Wschód – otwarcie zakładu w Winnicy

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2007-10-27


25 października odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego zagranicznego zakładu Grupy Barlinek w miejscowości Winnica na Ukrainie. Najnowsza linia pozwoli o 33% zwiększyć łączne moce wytwórcze polskiego lidera. Barlinek potwierdza swoją silną pozycję w elicie największych producentów światowych i zapowiada dalszą ekspansję na Wschód.

Michał Sołowow<br>fot. BarlinekMichał Sołowow<br>fot. Barlinek

Nowy zakład Grupy uważany jest za najnowocześniejszy w tej branży w Europie. Jego docelowa produkcja, w wielkości 2 mln m2 desek podłogowych rocznie, czyni z Barlinka największego producenta w tym sektorze na Ukrainie. Linia pozwoli na zwiększenie łącznych mocy wytwórczych Grupy do 8 mln m2 produkcji rocznie. Podłogi będą kierowane na rynek lokalny i do innych państw Europy Wschodniej.

Otwarcie zakładu w Winnicy, jakie miało miejsce 25 października, uświetnili swoją obecnością goście z Polski i Ukrainy. Byli wśród nich przedstawiciele rządu i władz administracyjnych w osobach m.in.: Anny Łuczyńskiej-Skowrońskiej – Radcy i Ministra Pełnomocnego Ambasady RP w Kijowie; Gubernatora Obwodu Winnickiego – Aleksandra Dombrowskiego i Prezydenta miasta Winnicy – Grojsmana Włodzimierza Borysowycza.

Paweł Wrona, prezes zarządu Barlinek S.A., zapowiedział zwiększenie sprzedaży deski barlineckiej na Ukrainie do 440 tys. m2 w roku 2008. Biorąc pod uwagę tworzący się dopiero tamtejszy rynek podłóg warstwowych, oznacza to na dzień dzisiejszy 50% w nim udziały.

Główny akcjonariusz Barlinka – Michał Sołowow – potwierdził dalsze plany inwestycyjne Grupy w Rosji i w Rumunii. W przypadku pierwszego kraju nowy zakład, o mocy ok. 2,5 mln m2, rozpocznie działalność na początku 2009 roku. W Rumuni rozważana jest zarówno budowa jaki i zakup już istniejącej fabryki podłóg.

Podczas swojego wystąpienia, Gubernator Obwodu Winnickiego – Aleksandr Dombrowski – podkreślił, iż Barlinek jest przykładem inwestora, który dotrzymał wszystkich obietnic spisanych i ustnych. Liczy także na to, że sukces firmy zachęci innych inwestorów z Polski i z innych krajów UE.

Niespodziewanym akcentem była wypowiedź Michała Sołowowa, o jego osobistym sentymencie do miasta Winnica, z uwagi na jego ulubioną w Kielcach restaurację o tej samej nazwie, serwującą dania kuchni wschodniej. „Chcemy polepszyć jakość życia na Ukrainie. Po to także zbudowaliśmy tutaj zakład Barlinka, aby ludzie, którzy w nim pracują zarabiali pieniądze, które mogą przeznaczać na potrzebne im rzeczy.” – podsumował osobisty wątek swojej wypowiedzi Michał Sołowow.

Oficjalne otwarcie zakładu zakończyło przekazanie czeków m.in. rzecz powstania ukraińskiego „Lasu Klientów”. Bartłomiej Krupa – dyrektor generalny Barlinek Invest – przekazał na ręce Gubernatora Aleksandra Dombrowskiego fundusze na zasadzenie 60 tys. młodych drzewek. Inicjatywa nawiązuje do prowadzonego przez Barlinka, od 7 lat w Polsce, programu – „Zasada 1 za 1”. Zakłada on posadzenie jednej sadzonki buka, dębu lub innego drzewka za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej opatrzoną logo programu.

Zakład w Winnicy uruchomiono zaledwie 14 miesięcy po otwarciu ostatniej polskiej linii deski barlineckiej zlokalizowanej w Barlinku. Oprócz wydziału produkcji podłóg, wybudowano także jego pełne zaplecze: skład surowca, tartak z fryzarnią, suszarnię, magazyn i centrum logistyczne. Na terenie zakładu znajduje się także kotłownia oraz fabryka biopaliwa w postaci peletu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 50 mln EUR. Przy zachowaniu obecnego wzrostu popytu Grupa nie wyklucza budowy dodatkowej hali produkcji podłóg oraz linii listew.

Deski barlineckie wytwarzane w Winnicy będą kierowane do sprzedaży na rynek lokalny oraz do innych krajów Europy Wschodniej. Zakład będzie także zaopatrywał podobny budowany w Rosji w najdroższe warstwy deski.

Pierwsze partie deski barlineckiej powstałe w Winnicy już znajdują się w sklepach. Podstawowy asortyment liczy około 35 pozycji. Największym zainteresowaniem cieszą się, podobnie jak w Polsce, podłogi z warstwą wierzchnią wykonaną z dębu lub jesionu. Dodatkowo, chętnie kupowane są ciemne podłogi egzotyczne, szczególne z gatunków merbau, tali i jatobe. Sprzedaż deski barlineckiej prowadzona jest pod marką Barlinek, której świadomość, poprzez kampanie reklamowe, budowana jest od kilku miesięcy. Zakład w Winnicy docelowo ma zatrudniać 600 pracowników, w większości Ukraińców.

Realizując inwestycje w Winnicy i Kosivie (tartak na potrzeby zakładu) Grupa Barlinek otrzymała szerokie wsparcie finansowe ze strony Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Według tej instytucji, zaangażowanie Barlinka na Ukrainie przyczyni się do efektywniejszej gospodarki zasobami leśnymi, transferu technologii i pobudzania zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Barlinek wprowadził do lokalnej branży przetwórstwa drzewnego energooszczędne technologie oraz unijne standardy ochrony środowiska i bhp.

Bum mieszkaniowy na Ukrainie był jednym z decydujących argumentów przemawiających na korzyść powstania tam pierwszego zagranicznego zakładu Grupy Barlinek. Popyt na nowe lokale przewyższa podaż we wszystkich miastach kraju. W ciągu 2006 roku odnotowano ponad 10% wzrost ilości budowanych mieszkań, dla porównania w Polsce było to niewiele ponad 1%. Biorąc pod uwagę liczbę ludności – 46 mln – potencjał wzrostu w tym sektorze wydaje się bardzo obiecujący. Wzrost branży wykończenia mieszkań dodatkowo pobudzają rosnące potrzeby modernizacji starych lokali.

Barlinek S.A. jest największym krajowym dostawcą – 65% udziałów w rynku – trójwarstwowych podłóg drewnianych oraz wiodącym producentem okleiny. Spółka prowadzi działalność w ramach Grupy Kapitałowej Barlinek. Podstawą produkcji Grupy pozostają cztery polskie linie deski barlineckiej, zlokalizowane w Barlinku, w woj. zachodniopomorskim. Ich łączne moce wytwórcze wynoszą 6 mln m2 i są wykorzystywane w 100%.

Podstawowym produktem jest deska podłogowa (deska barlinecka) ze szlachetnych gatunków drewna rodzimego i egzotycznego. Udział jej sprzedaży eksportowej wyniósł w pierwszym półroczu b.r. ok. 75%, w tym 15 % stanowiły kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Eksport deski barlineckiej prowadzony jest w sumie do 35 krajów na 3 kontynentach. Grupa oferuje także certyfikowane podłogi (Barkiet Sport) do obiektów sportowych.

Nie mniej istotnym obszarem działalności jest produkcja fornirów naturalnych, w ilości ok. 13 mln m2 rocznie. Grupa jest także producentem ekologicznego granulatu paliwowego (peletu), wytwarzanego z poprodukcyjnych odpadów drzewnych. Uruchomienie dwóch ukraińskich fabryk peletu oraz najnowszej linii w Polsce (co nastąpi w grudniu b.r.) pozwoli na łączne wytwarzanie około 140 tys. ton tego biopaliwa rocznie.

Wyniki finansowe Grupy w I półroczu b.r. roku wykazują przychód w wysokości 225 mln zł. Zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Barlinek wynosi około 2300 osób. W 2005 roku spółka Barlinek S.A. z sukcesem debiutowała na GPW.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz