DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Las to nie tylko drewno

Autor:
Źródło:
Data: 2007-10-26


Celem konferencji „Las to nie tylko drewno”, która odbyła się 23 października w warszawskim Domu Technika NOT, było pokazanie możliwości wykorzystania w gospodarce leśnej surowców niedrzewnych...

Spotkanie zorganizowały Lasy Państwowe wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Pierwszy referent, dr inż. Paweł Staniszewski z Wydziału Leśnego SGGW, przedstawił stan obecny i perspektywy rozwoju ubocznego użytkowania lasu w Polsce i na świecie. Zwrócił uwagę na oczekiwanie społeczeństwa, że pozaprodukcyjne funkcje lasu będą odgrywać dominującą rolę.
Na ile i jak, prawnie i organizacyjnie, regulować użytkowanie leśnych surowców niedrzewnych, zastanawiał się dr inż. Ryszard Kapuściński, zastępca dyrektora generalnego LP. Jego zdaniem korzyści z użytkowania są czerpane w sposób żywiołowy i niekontrolowany. Powinno się je zorganizować, co jest wyzwaniem nie tylko dla leśników i Lasów Państwowych, ale także legislatorów.
Stanisław Głowacki, profesor Wydziału Nauk Przyrodniczych Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, poświęcił swój referat użytkowaniu i ochronie zasobów runa leśnego. W jego ocenie na tym gruncie potrzebne są zmiany. Zaproponował, aby zbiór i eksport płodów runa leśnego przejęły organizacyjnie i finansowo Lasy Państwowe i aby ich skup zorganizować – na zasadzie eksperymentu – na terenie wybranych leśnych kompleksów promocyjnych.
Aktualne problemy i możliwości użytkowania ubocznych surowców drzew leśnych były tematem wystąpienia prof. dr hab. Anny Barszcz z Wydziału Leśnego AR w Krakowie. Poruszony przez nią problem powrotu w krajowych lasach do żywicowania wywołał żywą wymianę poglądów. Zbigniew Pośpiech, przedstawiciel ostatniego czynnego jeszcze w kraju zakładu przerobu żywicy w Kłobucku, zasugerował, że Lasy Państwowe nie wyrażają zainteresowania pozyskaniem tego surowca. Dr inż. Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP w Katowicach, wyjaśnił, że problem leży nie w braku chęci, lecz rachunku kosztów, i trudno oczekiwać, że LP będą dopłacać do żywicowania.
Produkty gospodarki łowieckiej omówił mgr inż. Jan Błaszczyk z DGLP. Zwrócił on uwagę na zmianę oczekiwań wobec lasu, która zaszła w ostatnich latach. Popularne stają się m.in. fotografowanie i obserwacje ornitologiczne, co nie oznacza jednak, że gospodarka łowiecka traci na znaczeniu.
Turystyka przyrodnicza ma przyszłość – wtórował przedmówcy dr Edward Marszałek z RDLP w Krośnie. Należy jednak zwrócić uwagę na kwestie, które warunkują jej rozwój. Lasy Państwowe dysponują dziś wielką bazą turystyczną, ale stopień jej wykorzystania, zwłaszcza poza sezonem, jest niedostateczny. Warto przeanalizować możliwość prowadzenia przez ośrodki LP tzw. zielonych szkół i zastanowić się nad powołaniem biura turystyki leśnej.

Krzysztof Fronczak
„Echa Leśne”
www.lp.gov.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz