/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Meble połowy XIX wieku w Muzeum Narodowym

Autor:
Źródło:
Data: 2007-10-25


Z powodu dużego zainteresowania ekspozycję wystawy „Cesarski przepych- mieszczańska prostota. Meble połowy XIX wieku” w Muzeum Narodowym przy ul. Powstańców Warszawy przedłużono do 4 listopada...

Empirowe łoże w kształcie łodzi, ulubiony mebel cesarzowej Józefiny czyli taboret typu gondolka , krzesło Schinkla – to niektóre z eksponatów, które można zobaczyć na tej wystawie. W sumie wystawiono prawie 100 eksponatów - głównie są to meble, ale także ceramika, szkło, grafika, malarstwo i odlewy żeliwne.
Największą atrakcją wystawy są wnętrza mieszkalne (salon i sypialnia) zaaranżowane w modnych w pierwszej połowie XIX wieku stylach empire i biedermeier. To pozwala porównać te style i zobaczyć na czym polegały różnice między nimi – mówi Małgorzata Korżel - Kraśna – autorka wystawy. Empire to styl funkcjonujący w latach 1800-1815 we Francji i w krajach, do których dotarł Napoleon ze swoja armią. Nawiązywał do sztuki antyku, charakteryzowały go monumentalizm, pompatyczność, nastawienie na luksus i splendor, oraz brak dbałości o wygodę użytkownika. Zupełnie inny był biedermeier. Zgodnie z jego założeniami meble miały być wygodne, a wnętrze sprawiać przytulne wrażenie. W tym czasie po raz pierwszy wprowadzono ergonometrię do meblarstwa czyli dbałość o szczegóły służące wygodzie (na przykład wysokość oparcia).
Na wystawie pokazane zostały meble z różnych rejonów Europy (Niemcy, Austria, Francja, Anglia, Holandia), ale najliczniej reprezentowane są te powstałe na Śląsku. Wśród eksponatów znalazły się również pamiątki związane z historią cechu stolarskiego we Wrocławiu. Wystawa nawiązuje do pierwszej na terenie Śląska prezentacji wyrobów meblarskich, która otwarta została w czerwcu 1852 roku. I tak jak 155 lat temu tak i obecnie, ekspozycji towarzyszy loteria fantowa. Każdy, kto kupi bilet do Muzeum Narodowego do 21 października 2007, może wygrać fotel i przedmioty dekoracyjne firmy Almi Decor oraz wydawnictwa Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wystawie towarzyszy katalog – jest to pierwsza na polskim rynku tak obszerna publikacja poświecona meblarstwu tego okresu.

www.mnwr.art.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz