DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Barlinek otworzył spółkę w Norwegii

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2007-10-19


Grupa Barlinek konsekwentnie umacnia swoją pozycję w światowej elicie największych producentów podłóg warstwowych. Po niedawnym założeniu Barlinek Deutschland GmbH, swoją działalność, tym razem w Norwegii, rozpoczęła Barlinek Norge A.S. Głównym celem spółki jest dalszy rozwój sprzedaży i stałe podwyższanie standardów obsługi klienta.

Nigdy jeszcze w historii Grupy Barlinek nie przeprowadzano jednocześnie tylu kluczowych działań dla przyszłości firmy. Realizując program inwestycji w Europie Wschodniej, firma stale rozwija sprzedaż swoich podłóg na konkurencyjnych rynkach Unii Europejskiej. We wrześniu b.r., w Kongsberg na płn-zach od Oslo, została założona Barlinek Norge A.S. Po Barlinek Deutschland GmbH, jest to kolejna spółka córka Barlinek S.A. działającą w krajach UE. Deska barlinecka sprzedawana jest na norweskim rynku od około 2000 roku.

Głównym celem powołania Barlinek Norge A.S. jest dalszy rozwój sprzedaży, poprzez usprawnienie logistyki deski barlineckiej na lokalnym rynku i stałe podwyższanie standardów obsługi klienta. Podobnie jak w siostrzanej Barlinek Deutschland GmbH, także w Norwegii będzie funkcjonowało centrum logistyczne, które zapewni znaczne skrócenie czasu oczekiwania na towar. Działalność firmy pozwoli również na podniesie rentowności mniejszych zamówień i zwiększenie udziału tego rodzaju dystrybucji w całościowej sprzedaży. Stałe podwyższanie standardów obsługi klienta zapewni zatrudnienie norweskich pracowników, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży i jej dogłębną znajomość. Barlinek Norge A.S. będzie obsługiwała dotychczasowe kanały dystrybucji, w tym dwie największe w Norwegii sieci marketów budowlanych: Optimera i Byggmakker, oraz dalej rozwijała sprzedaż. Zadaniem spółki jest także usprawnienie współpracy z segmentem dużych firm wykonawczych.

"Będąc jednym z wiodących producentów desek warstwowych na świecie nie mogło nas zabraknąć na rynku norweskim, który choć nie największy, uważany jest za bardzo wymagający i prestiżowy. – mówi Paweł Wrona, prezes zarządu Barlinek S.A. – Poprzeczka ustawiona jest wysoko przez liczną konkurencję, ale również przez samego konsumenta. Miło jest mi powiedzieć, że deska barlinecka to w Norwegii produkt znany i chętnie wybierany. Po 7 latach obecności na tamtejszym rynku, stały wzrost sprzedaży jaki notujemy, to jak przyznanie najlepszego znaku jakości."

Rynek podłóg warstwowych w Norwegii szacowany jest obecnie na ok. 3 mln m2 (rynek polski to ok. 1,8 mln m2) i, podobnie jak w innych krajach skandynawskich, wykazuje stałe tendencje wzrostowe. Restrykcyjne ograniczenia czynią go szczególnie wymagającym. Jedną z barier wejścia i utrzymania się dla nowych producentów jest skrupulatnie przestrzegany wymóg dokumentowania źródła pochodzenia surowca. Aktywna działalność Rainforest Foundation Norway, a także regulacje ustawowe, praktycznie uniemożliwiają sprzedaż podłóg bez certyfikatu Forest Stewardship Council, który Barlinek posiada od 2002 roku. Dokument jest świadectwem, że wytwarzane przez firmę produkty powstały wyłącznie z surowca pozyskiwanego z racjonalnie eksploatowanych zasobów leśnych. Duże obostrzenia dotyczą również sprzedaży podłóg z gatunków egzotycznych, które praktycznie nie występują w ofertach marketów budowlanych, a ich montaż został ostatnio ustawowo zakazany w budynkach użyteczności publicznej. Barlinek sprzedaje w Norwegii przede wszystkim deski barlineckie wykonane z dębu, jesionu i brzozy.

Niezwykle konkurencyjny rynek krajów skandynawski jest wyzwaniem dla każdego producenta podłóg naturalnych. Uzyskanie na nim znaczącej pozycji to swoisty dowód najwyższej jakości produktu, obsługi klienta i sprawności dystrybucji. Warto przy tym dodać, że wyedukowany inwestor skandynawski należy do szczególnie wymagających. Klienci cenią sobie produkty naturalne, ale wytwarzane w technologiach chroniących środowisko. Nie jest więc przypadkiem, że pierwsze podłogi warstwowe powstały właśnie w Skandynawii i są tam sprzedawane od kilkudziesięciu lat. Od około 7 lat Barlinek S.A. z powodzeniem sprzedaje deskę barlinecką na tamtejsze rynki. Do Skandynawii trafia znaczący udział eksportowanych podłóg i co roku odnotowywany jest jego dalszy wzrost.

Grupa Barlinek – największy rodzimy producent podłóg warstwowych, eksportuje blisko 70% produkcji deski barlineckiej. W ciągu 2008 roku, dzięki uruchomieniu pierwszej zagranicznej fabryki na Ukrainie, moce produkcyjne Grupy wzrosną do ponad 8 mln m2 podłóg rocznie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz