DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Park miniaturowych świątyń już otwarty

Autor:
Źródło:
Data: 2007-10-18


Miniatury ponad 70 drewnianych kościołów i cerkwi z południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy można oglądać w ośrodku Caritasu w Myczkowcach...

Park jest częścią Centrum Kultury Ekumenicznej. - Jakieś dziesięć lat temu oglądałem w okolicach Rimini we Włoszech miniatury najpiękniejszych zabytków. Tak się zrodził pomysł, żeby stworzyć coś takiego u nas, tyle że w naszym parku znajdują się tylko świątynie - tłumaczy ks. Bogdan Janik, dyrektor Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Diecezji Rzeszowskiej Caritas w Myczkowcach.
Pomysł udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i środkom unijnym. W parku będzie 120 modeli w skali 1:25.
- Model np. kościoła w Haczowie ma około 130 cm długości i około 80 cm wysokości - opisuje ks. Janik. Swoją miniaturę będą miały drewniane kościoły i cerkwie z południowowschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy.
Makiety świątyń wykonuje pięcioosobowy zespół pod kierunkiem Janusza Kuliga, stolarza z Chmielnika. Prace zaczęły się pod koniec maja, do teraz udało się zrobić już 74 modele na podstawie dokumentacji przygotowanej przez ks. Janika. - Jeździłem po terenie, mierzyłem laserowo każdą świątynię i robiłem dokumentację fotograficzną - przyznaje kapłan.
Cerkwie i kościoły, które w naturze znajdują się na wzgórzach, w parku również znajdują na wzniesieniach. Zwiedzający zaczynają spacer od pomnika Jana Pawła II i potem czeka ich blisko dwugodzinna przechadzka.
Park z miniaturami świątyń jest częścią Centrum Kultury Ekumenicznej. Uroczyste otwarcie centrum, połączone z sesją naukową, odbyło się w rocznicę powołania Karola Wojtyły na papieża. - Chcemy co roku w okolicy tego dnia spotykać się w centrum i rozmawiać o tym, co nas łączy. W tym roku na konferencji rozmawialiśmy o kościołach na południu Polski, na Słowacji i Ukrainie, o dialogu siostrzanych Kościołów: katolickiego i prawosławnego oraz o zróżnicowaniu etnograficznym i kulturowym południowo-wschodniej Polski - informuje ks. Janik.

Caritas Polska / Gazeta Wyborcza Rzeszów


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz