/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

UE/ KE zmniejsza powierzchnię upraw roślin energetycznych podlegającą dopłatom

Autor: agt
Źródło: Atykuł pochodzi z portalu internetowego EuroPAP
Data: 2007-10-18


17.10.2007 Warszawa (PAP) - W związku z przekroczeniem w 2007 r. limitu 2 mln hektarów upraw roślin energetycznych objętych specjalną unijną pomocą, Komisja Europejska zmniejszy przypadającą na jednego rolnika powierzchnię podlegającą dopłatom - poinformowała w środę Reprezentacja KE w Polsce...

Jak przypomina Reprezentacja KE w komunikacie przekazanym PAP, dopłaty te wprowadzono w ramach reformy wspólnej polityki rolnej z 2003 r. Ich celem było zwiększenie produkcji roślin energetycznych oraz energii elektrycznej i cieplnej uzyskiwanej z biomasy.
System po raz pierwszy zastosowano w 2004 r., gdy objęta nim powierzchnia upraw wynosiła 0,31 mln hektarów. W ciągu następnych dwóch lat powierzchnia ta istotnie zwiększała się (do 0,57 mln hektarów w 2005 r. oraz 1,23 mln hektarów w 2006 r.), aby w bieżącym roku osiągnąć ok. 2,84 mln hektarów. W tym roku po raz pierwszy łączny budżet programu w wysokości 90 mln euro zostanie wykorzystany w całości.
"W ramach limitu 2 mln hektarów upraw roślin energetycznych, rolnikom przysługują dopłaty w wysokości 45 euro na hektar. Warunkiem otrzymania tej pomocy jest zawarcie z podmiotem skupującym czy pierwszym przetwórcą umowy gwarantującej, że uprawy zostaną przetworzone na odpowiednie produkty energetyczne" - przypomniano w komunikacie.
Reprezentacja KE w Polsce podaje, że przekroczenie limitu 2 mln hektarów oznacza konieczność zastosowania współczynnika redukcji zmniejszającego przypadającą na każdego rolnika powierzchnię objętą pomocą, tak, aby nie dopuścić do przekroczenia budżetu dopłat, wynoszącego 90 mln euro. "Oznacza to, że rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 45 euro za hektar do nieco ponad 70 proc. powierzchni upraw, o dotacje do której wnioskowali" - czytamy w komunikacie.
Zdaniem komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Mariann Fischer Boel, płatności te okazały się bardzo przydatne do stymulowania europejskiego sektora biopaliw. Komisarz dodała jednak, że trzeba się zastanowić, czy są one nadal konieczne, skoro przepisy nakładają na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia udziału biopaliw w ogólnej produkcji paliw (tzw. wiążący cel dla biopaliw) i skoro rynek już na tyle dobrze prosperuje, że produkcja biopaliw jest stymulowana siłami rynkowymi. (PAP)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz