DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Tartaki na giedzie

KPPD Szczecinek zdebiutował na GPW

KPPD

Autor: dja
Źródło: KPPD
Data: 2007-10-17


Na warszawskiej giełdzie zadebiutowały dziś akcje Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA ze Szczecinka.

Na otwarciu notowań akcje spółki wzrosły o 3,4% osiągając cenę 121 zł za akcję. Przed południem cena akcji spółki spadła do poziomu 113,9 zł. Ostatecznie dzień zakończył się ceną 115,80 z akcję.

Do obrotu giełdowego wprowadzonych zostało 1,014 mln akcji serii A oraz 608,4 tys. akcji serii B. KPPD Szczecinek przeniosła notowania z rynku MTS-CeTO.

Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego SA to największa firma branży tartacznej w Polsce.

Spółka produkuje tarcicę iglastą i liściastą, elementy konstrukcyjne więźby dachowej, konstrukcje domów, podkłady kolejowe, i inne materiały tarte. Przedsiębiorstwo zajmuje się również jej przetwarzaniem (suszenie, struganie, klejenie, impregnacja). W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się m.in. deski podłogowe, boazerie, listwy wykończeniowe, elementy do produkcji mebli i innych wyrobów, wyroby małej architektury ogrodowej.

Głównymi odbiorcami są firmy sektora meblarskiego (stolarskiego), budowlanego oraz firmy handlowe. Około 30% produkcji firmy kierowane jest na rynki zagraniczne.

Spółka planuje pozyskać z giełdy 30-40 mln zł i zainwestować je w modernizację tartaków. Powinniśmy zmodernizować nasze tartaki na przyszłość, tak jak są nowoczesne na zachodzie. Na pierwszy tartak przydałoby się 30-40 mln zł, a potem ten jeden tartak będzie zarabiał na modernizację następnych - powiedział Longin Graczkowski, prezes KPPD, na konferencji prasowej.

Obecnie firma realizuje produkcję w dziewięciu tartakach przerabiających surowiec iglasty i trzech liściasty. W przyszłości liczba tartaków ograniczona ma zostać do trzech tartaków iglastych i jednego liściastego. Pozostałe tartaki zostaną przebudowane w zakłady przerobu tarcicy.

Jednym z akcjonariuszy spółki jest Kronospan Holdings. Na początku września Kronospan odkupił od Skarbu Państwa resztę jego udziałów w KPPD - 15,68% co razem z zakupionymi wiosną akcjami daje mu 21,71% akcji spółki. Kronospan dwukrotnie w tym roku wzywał do zapisywania się na sprzedaż akcji KPPD. Pod koniec września br. poinformował, że w ciągu roku chce przejąć kontrolę nad spółką. Zarząd KPPD działania Kronospanu odbiera jako próbę wrogiego przejęcia. Debiut na GPW to jeden z pomysłów na obronę przed tym działaniem.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz