DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Biomasa kolejnym hitem po biopaliwach

Autor:
Źródło: Rzeczpospolita, tm
Data: 2007-10-12


Po biopaliwach kolejnym magicznym słowem dla inwestorów giełdowych może stać się biomasa - informuje "Rzeczpospolita". Popyt na ten produkt rośnie lawinowo, a za dwa lata rynek ma być wart miliard złotych...

Jest coraz więcej powodów do inwestowania w biomasę roślinną.
Niskie limity dwutlenku węgla, przyznane przez Komisję Europejską nakazują firmom szukanie ekologicznego paliwa. Dodatkowo za węgiel z miesiąca na miesiąc trzeba płacić coraz więcej. Tylko w październiku Kompania Węglowa podniosła jego cenę o 10 proc. Rosną też obowiązki firm związane ze sprzedażą energii odnawialnych.
- Chcielibyśmy spalać więcej biomasy, ale mamy problemy ze znalezieniem dostawców. Rynek jest zbyt rozdrobiony, rozwinie się dopiero w ciągu najbliższych lat - mówi gazecie Birgit Paireder, szef ds. ochrony środowiska w Dalkia Polska.
Teraz firma spala w swoich elektrociepłowniach zrębki drewna, czyli najłatwiejszą do pozyskania biomasę. Jeśli jednak chce to robić dalej, od 2008 roku będzie musiała przynajmniej 5 proc. biomasy pozyskiwać ze specjalnych plantacji, np. wierzby energetycznej, miskantusa, ale może być to także słoma zbierana z pól - zauważa dziennik.
Za kilka lat, zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki, udział "prawdziwej" biomasy ma wzrosnąć do 60 proc. zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki. Więcej w "Rzeczpospolitej".


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz