/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ranking krajów dbających o ekologię

PAP Nauka w Polsce

Autor:
Źródło: PAP Nauka w Polsce
Data: 2007-10-10


"Szukając idealnego połączenia dbałości o ekologię i dobrych warunków życia, redaktorzy Reader's Digest przeanalizowali dane na temat 141 krajów świata i stworzyli ranking miejsc, gdzie ekologia idzie w parze z dobrymi warunkami życia...

Pierwsze miejsca w tym rankingu należą do krajów skandynawskich: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Austria zamyka najprzyjaźniejszą ekologiczną piątkę.

"Choć 48. miejsce Polski w ogólnym rankingu nie jest powodem do chluby, to w kilku konkretnych kategoriach uplasowaliśmy się dosyć wysoko - zajęliśmy 17. miejsce pod względem zdrowia i niskiej umieralności niemowląt, a 38. pod względem jakości powietrza. Przy ocenie dostępu do żywności i wody Polska zyskała nawet najwyższą pozycję. Niestety w wielu kategoriach wleczemy się na szarym końcu lub blisko niego: 79. miejsce pod względem jakości wody, 124. pod względem emisji gazów cieplarnianych" - czytamy w publikacji Reader's Digest.

Z analizy szczegółowych wyników rankingu wynika, że nawet najczystsze państwa miewają problemy ekologiczne. Czysta Finlandia wytwarza ponadprzeciętną ilość gazów cieplarnianych i w niewielkim procencie wykorzystuje energetykę wiatrową (zaledwie 1 procent fińskiej energii wytwarza się tą metodą).

Pod względem jakości wody na pierwszym miejscu znalazła się Norwegia, a na ostatnim Maroko. Polska zajęła 79. miejsce.

Według emisji gazów cieplarnianych na jednego mieszkańca na pierwszym miejscu jest Czad, na ostatnim Turkmenistan. Polska zajęła 124. miejsce ...


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz