DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drogie drewno wygnało firmy na Wschód

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2007-10-08


"Rzeczpospolita" zapowiada: w przyszłym roku tartaki i firmy meblarskie zapłacą za drewno znacznie więcej niż w tym - nawet o 20-25%. Dlatego niektóre koncerny już teraz przenoszą się za granicę, a małym firmom zajrzało w oczy widmo bankructwa.

- Drewno kosztuje nas co roku kilkanaście procent więcej. Gdyby podaż surowca była większa, a jego ceny bardziej stabilne, zdecydowalibyśmy się wybudować nową fabrykę w Polsce, a nie w Rosji - mówi "Rz" prezes Pfleiderer Grajewo Paweł Wyrzykowski.

Budowa zakładu w Rosji pochłonie ok. 144 mln euro. Zatrudnienie znajdzie tam kilkaset osób. Spółka wytwarza płyty wiórowe wykorzystywane do produkcji mebli.

Na ekspansję zagraniczną stawia też producent desek podłogowych Barlinek. Firma poinformowała, że nie planuje budowy kolejnych zakładów w Polsce. Niedawno uruchomiła produkcję desek na Ukrainie, tam też planuje kolejne inwestycje - zakład produkcji palet i tartak. Także Barlinek zamierza wybudować fabrykę w Rosji za ok. 260 mln zł. Na celowniku spółki jest również Rumunia.

Deficyt drewna na rynku sprawia, że jego ceny nieustannie idą w górę. Rozwiązaniem bolączek przedsiębiorców z branży drzewnej byłoby zwiększenie podaży surowca. To jednak, zdaniem Lasów Państwowych, jest niemożliwe. - Mamy świadomość problemów, jakie ma przemysł drzewny, ale tniemy tyle, na ile nam pozwala przyrost drzew w lasach - mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik LP Wojciech Skurkiewicz.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz