DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Obrady Komisji Leśno-Drzewnej

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2007-10-08


Prawie 100 osobowa Komisja Leśno-Drzewna przez rok pracowała pod przewodnictwem Sławomira Wencla. 2 października w Jedlni k. Radomia odbyło się ostatnie posiedzenie Komisji Leśno-Drzewnej pierwszej kadencji, na którym podjęto kolejne decyzje dotyczące regulacji na rynku surowca drzewnego i zasad jego sprzedaży w roku przyszłym.

Fot. Drewno.pl

Według planu posiedzenie miało zająć się omówieniem aktualnej sytuacji na rynku drewna (po 8 miesiącach 2007 roku); ustaleniem oferty sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe na 2008 rok; podjęciem uchwał dotyczących naboru drewna w Portalu Leśno-Drzewnym na 2008 rok; ustaleniem składu Komisji Leśno – Drzewnej drugiej kadencji.

Część zagadnień nie budziła większych kontrowersji. Zakończone zostały prace nad regulaminem Portalu Leśno-Drzewnego, poprzez który już wkrótce rozpocznie się sprzedaż surowca na rok 2008. M.in. ustalono, że nabywca, który nie podpisze umowy na drewno, które "wylicytował" w trybie rokowań, traci wadium oraz zostanie wykluczony z dalszej procedury. Podstawą oceny ofert składanych Lasom Państwowym przez nabywców surowca drzewnego na 2008r. będą zakupy dokonane od 1 stycznia do 30 września 2007r.

Zaakceptowany przez Komisję został plan pozyskania drewna przez Lasy Państwowe. W przyszłym roku na rynek trafi ponad 30,337 mln m3 drewna. Wprawdzie nie jest to wielkość, która pokrywałaby zapotrzebowanie przemysłu drzewnego, jednak w obecnych warunkach prawnych i oporze Lasów przed działaniami mającymi na celu wzrost ilości pozyskania nie ma możliwości zwiększenia tej masy.

Sporną kwestią okazała sie wielkość puli drewna jaką LP przeznaczyły do sprzedaży detalicznej. Zdaniem przemysłu jest ona zbyt duża i przy niedoborze drewna na rynku sprzyja działaniom spekulacyjnym. Zdaniem Lasów określenie wielkości puli drewna detalicznego leży w gestii nadleśniczych i jest to praktyka zgodna z wymogami Unii Europejskiej, która kładzie nacisk na zaopatrzenie społeczeństw lokalnych w ten surowiec, wykorzystywany również jako biopaliwo. Nie osiągnięto również porozumienia w sprawie uchwały dotyczącej podziału puli surowca na poszczególne RDLP.

Emocje wzbudził projekt uchwały dotyczącej tzw. widełek cenowych, czyli ustalenia ceny dolnej oraz górnej dla poszczególnych grup handlowych surowca. Ze szczególną krytyką ze strony nabywców drewna spotkał się załącznik do tego dokumentu przedstawiający cenę dolną, średnią i górną oraz współczynniki: minimalny i maksymalny w rozbiciu na poszczególne regionalne dyrekcje LP. Według przemysłu jego przyjęcie spowodowałoby podwyżkę cen drewna rzędu 15-20% co jest poziomem nie do przyjęcia dla zakładów zajmujących się przetwórstwem drewna.

W sprawach, w których nie osiągnięto porozumienia odbędzie się głosowanie internetowe

Podjęta została uchwała w sprawie powołania 15 października Komisji Leśno-Drzewnej II kadencji. Będzie ona działać przez trzy lata. W jej skład wejdą 34 osoby. Połowę stanowić będą przedstawiciele przemysłu drzewnego reprezentujący wszystkie jego branże, drugą połowę reprezentanci regionalnych dyrekcji LP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz