DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Barlinek podwaja produkcję peletu

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2007-10-03


Barlinek zainwestował blisko 30 mln pln w linię ekologicznego paliwa w postaci peletu. Nowy wydział zwiększy dotychczasowe moce wytwórcze firmy do ok. 85 tys. ton rocznie. Uruchomienie produkcji planowane jest na grudzień 2007 roku.

Pelet z Barlinka<br>fot. BarlinekPelet z Barlinka<br>fot. Barlinek

Wytwarzając 50 tys. ton peletu rocznie, Barlinek jest obecnie jednym z największych dostawców tego biopaliwa w kraju. Kolejna linia peletu ugruntuje czołową pozycję firmy. Nowopowstająca „peleciarnia” będzie już trzecią na terenie zakładów w Barlinku. Ostatnia powstała zaledwie w sierpniu 2006 r. Techniczne wyposażenie najnowszego wydziału będzie umożliwiało wykorzystanie wszystkich, także mokrych odpadów drzewnych. Inwestycja pozwoli na 100% wykorzystanie odpadów produkcyjnych, w tym także pyłów, powstających na liniach podłogowych i w tartakach Barlinka.

Polacy coraz chętniej kupują pelet. W ciągu 4 lat prowadzenia produkcji znaczenie rynku rodzimego dla Barlinka wzrosło z 1% do 15%, przy stałym zwiększaniu wolumenu produkcji. Granulat oferowany jest w małych workach − 25 kg, w cenie ok. 14 zł netto, bądź pakowany po jednej tonie (tzw. big bag), której koszt wynosi około 550 netto. Pozostała produkcja − 85% − kierowana jest na eksport. Głównymi odbiorcami są Dania, Włochy i Niemcy.

Dostępność sprawdzonego surowca z własnych zakładów gwarantuje wysokie walory opałowe barlineckiego peletu, które wynoszą około 19 tys. kJ z 1 kg (ok. 4,5 tys. kilokalorii). Do produkcji wykorzystywane są trociny iglaste (70%) i liściaste (30%), które są zarazem najcenniejszym materiałem do wytwarzania tego biopaliwa. Materiał jest w 100% naturalny, a dzięki swojej formie i budowie szybko schnie i daje się łatwo rozdrabniać. Pelet to także paliwo przyjazne dla środowiska. Badania potwierdziły, że przy spalaniu granulatu poziom CO2 jest taki sam jak podczas naturalnego butwienia drewna. W czasie procesu nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest praktycznie wolny od pyłów i nie zawiera substancji toksycznych.

Wysoką jakość barlineckiego peletu potwierdzają coroczne testy przeprowadzane w ramach weryfikacji, przyznanego w 2003 roku, certyfikatu DIN 51731. Dokument został wydany przez Centralny Instytut ds. Badania Towarów − DIN CERTCO Gesellschaft für Konformitätsbewertung mbH, z siedzibą w Berlinie. Certyfikat obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej, a w związku z brakiem krajowych regulacji, praktycznie również w Polsce.

Decyzje o budowie nowego wydziału biopaliwa to cześć proekologicznej strategii Barlinek S.A. Firma inwestuje w nowoczesne technologie minimalizujące uciążliwość zakładu dla środowiska naturalnego oraz umożliwiające najbardziej ekonomiczne wykorzystanie surowca. Podobna linia peletu powstała także w najnowszym zakładzie Barlinka w Winnicy na Ukrainie i planowana jest w Rosji.

Komisja Europejska przyjęła obowiązujący wszystkie kraje członkowskie program zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (w tym biopaliwa) w bilansach energetycznych. Celem jest 10,4% w roku 2010, a na rok 2020 wyznaczono „3 raz 20%”. Co oznacza: udział odnawialnych źródeł energii, zmniejszenie konsumpcji energii i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Polska należy do nielicznych krajów Unii, które mogą te cele zrealizować bez dużego importu mediów odnawialnych. Cel bieżący na rok 2007, który wynosi 5,1%, zostanie zapewne zrealizowany z wyprzedzeniem.

Barlinek podwaja produkcję peletu (Zdjęcia: 3)

Pelet z Barlinka<br>fot. BarlinekPelet z Barlinka<br>fot. BarlinekFragment linii produkcji pelletu

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz