DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Skarby przyrody w 'Zielonym Korytarzu'

Autor:
Źródło:
Data: 2007-09-27


Naukowcy odkryli 11 nowych gatunków roślin i zwierząt w środkowym Wietnamie – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Odkrycia miały miesjce w prowincji Thua Thien Hue, znanej także pod nazwą “Zielony Korytarz”...

Wśród nowoodkrytych gatunków znalazły się dwa gatunki motyli, jeden węża, pięć storczyków i trzy innych roślin. Występują one tylko w strefie Gór Annamskich, we wschodniej części Półwyspu Indochińskiego. Co więcej nadal trwają prace badawcze nad 10 innymi gatunkami roślin, w tym nad czterema gatunkami storczyków, które być może okażą się też gatunkami nieznanymi dotąd nauce.
W opinii WWF, który aktywnie angażuje się w ochronę miejsca, gdzie dokonano tych niezwykłych odkryć, obszar “Zielonego Korytarza” jest jednym z najcenniejszych fragmentów lasów górskich w całych Indochinach. Naukowcy wkroczyli do tego rejonu Wietnamu już w latach 90-tych i nie jest to pierwszy przypadek znalezienia nowych gatunków roślin i zwierząt w tym “korytarzu”. WWF uważa, że to dopiero wierzchołek góry lodowej i lasy w środkowej części Gór Annamskich kryją jeszcze szereg tajemnic.
Lasy deszczowe
Lasy deszczowe w tej “Zielonym Korytarzu” pozostają w nienaruszonym stanie od tysięcy lat. To sprawia, że stanowią niezwykle ważną ostoję przyrody. Schronienie znajduje w niej odkryty właśnie gatunek węża w żółto-białe pasy, który żyje nad strumieniami, gdzie poluje na żaby i inne małe zwierzęta. Z kolei dwa gatunki motyli, to kolejne spośród ośmiu odnalezionych w tym rejonie Wietnamu od 1996 roku.
Równie ciekawe są nowe gatunki storczyków. Trzy z nich nie posiadają liści, co jest bardzo rzadko spotykaną cechą. Spośród innych odkrytych roślin warto wymienić gatunek aspidistra, którego kwiaty mają prawie czarny kolor. Bardzo oryginalnie wygląda też arum z lejkowatymi liścmi, obrastającymi wokół żółte kwiaty.
Według wyników badań przeprowadzonych w “Zielonym Korytarzu” poza nowymi gatunkami żyje tutaj piętnaście rzadkich gatunków płazów i gadów oraz sześć gatunków ptaków. Korytarz jest ponadto domem dla jednego z najbardziej zagrożonych ssaków naczelnych, gibon z gatunku Nomascus leucogenys. Mieszka w nim także równie zagrożone wyginięciem dziki wół saola.
Według WWF rejonowi Gór Annamskich zagraża nielegalny wyrąb lasów i polowania.
Presja człowieka na “Zielony Korytarz” jest coraz większa, co może doprowadzić do wyginięcia wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. - Dlatego tak ważna jest ochrona lasów w tych górach."

www.wwf.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz