DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

StoraEnso sprzedaje północnoamerykański oddział produkcji papieru

StoraEnso

Autor: oprac. dja
Źródło: StoraEnso
Data: 2007-09-26


Koncern Stora Enso poinformował o wydzieleniu ze swoich struktur oddziału Stora Enso North America (SENA) i jego sprzedaży firmie NewPage Holding Corporation, jednemu z największych północnoamerykańskich producentów papierów powlekanych. Nowo powstała firma, której nazwa brzmieć będzie NewPage, stanie się liderem rynkowym USA w tym zakresie. Kwota transakcji wyniesie ok. 2,5 mld USD (ponad 1,8 mld euro).

Za sprzedaż amerykańskiego oddziału StoraEnso otrzyma 1,5 mld USD w gotówce, 200 mln USD w postaci weksli oraz 19,9% udziałów w nowej spółce.

Umowa przejęcia zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale 2008 roku, po jej zatwierdzeniu przez odpowiednie instytucje. Komentując świeżo podpisane porozumienie, Jouko Karvinen, CEO koncernu Stora Enso, powiedział: Wierzymy, że wskutek połączenia północnoamerykańskiego oddziału Stora Enso z firmą NewPage, będącą własnością prywatnego funduszu inwestycyjnego Cerberus Capital, powstanie niezwykle silny gracz na tamtejszym rynku produkcji papierniczej. Wydzielenie Stora Enso North America to pierwszy ważny krok w naszej strategii skoncentrowanej na poprawie długoterminowej zyskowności koncernu. Dzięki temu struktura całej grupy zostanie uproszczona, zwiększymy też nasze zaangażowanie w działalność w Europie i na rynkach krajów rozwijających się.

New Page Holding posiada cztery zakłady produkcyjne w USA (w stanach Kentucky, Michigan, Maryland i Maine)

Jak wynika z informacji przekazanych przez Stora Enso, sprzedaż północnoamerykańskiego oddziału nie będzie mieć wpływu na roczny zysk operacyjny grupy. Transakcja nie przyniesie też dodatkowych zysków czy strat w wynikach 3. kwartału. Co więcej, dzięki sprzedaży SENA koszty w wysokości 1,3 mld euro związane z restrukturyzacją firmy zaanonsowaną na początku września, zostaną obniżone o ok. 800 mln euro.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz