DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Hardex na ostatniej prostej w drodze na giełdę

Hardex

Autor:
Źródło: Hardex
Data: 2007-09-17


Hardex, producent płyt pilśniowych z Krosna Odrzańskiego, złożył prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Władze spółki liczą, że pojawi się ona na giełdzie jeszcze przed końcem tego roku.

Pozyskanie kapitału z giełdy jest związane z programem intensywnego rozwoju firmy. Jest rozłożony na najbliższe lata, a środki pozyskane z rynku posłużą jego częściowemu sfinansowaniu. Dzięki temu Hardex będzie w stanie lepiej wykorzystywać dobrą koniunkturę w branży producentów płyt drewnopochodnych.

- Jest ona przede wszystkim związana z boomem na rynku budowlanym. Odbiorcami naszych produktów są głównie producenci mebli, stolarki budowlanej, zaopatrujemy również firmy z branży samochodowej i opakowaniowej – tłumaczy Ireneusz Kaczmarek, prezes spółki Hardex od 1992r. Dodaje, że rozwój branży meblarskiej, wdrażane tam nowoczesne rozwiązania logistyczno-produkcyjne i coraz wyższe standardy jakościowe zarówno dla materiałów jak i obsługi, otwierają przed spółką nowe możliwości rozwoju.

Z mocami produkcyjnymi rzędu 80 tys. ton rocznie, firma jest liderem wśród polskich producentów płyt pilśniowych twardych lakierowanych oraz wiceliderem pod względem łącznej produkcji płyt pilśniowych mokroformowanych. To również jeden z największych producentów tego typu płyt w Europie. Sprzedaż w ok. 40% trafia na krajowy rynek, reszta jest eksportowana, głównie do krajów Unii Europejskiej.

Od początku działania Hardex postawił na produkcję wyrobów wysokiej jakości, odpowiadających trendom i wymaganiom odbiorców. W ostatnich latach wykonano w spółce szereg prac remontowo – inwestycyjnych, służących zwiększeniu efektywności produkcji i dostosowaniu jej do ewoluujących potrzeb rynku. Równocześnie przyjęty na najbliższe lata program inwestycyjny przyczyni się do dalszej dywersyfikacji portfela produktów, poprawy jakości i optymalizacji kosztów.

- Dzięki temu umocnimy pozycję na rynku, zwiększymy salę działania i poprawimy rentowność - deklaruje prezes spółki Hardex. Spółka dużą wagę przywiązuje do kwestii związanych z ekologią. Płyty wytwarzane są z minimalną ilością dodatków chemicznych. Drewno wykorzystywane w produkcji posiada znak renomowanego międzynarodowego systemu certyfikacji produktów i gospodarki leśnej Forest Stewardship Council (FSC). To bardzo ważne ze względu na położenie zakładu w malowniczym krajobrazie. Okolice Krosna Odrzańskiego to mnogość lasów, jezior i rzek. To wspaniałe miejsce do uprawiania np. turystyki wodnej, do spędzania wolnego czasu w bliskim kontakcie z naturą. Hardex to także największy pracodawca w swoim regionie na bieżąco angażujący się w działania społeczne, m.in. sponsoring klubu siatkarskiego AZS Gorzów Wielkopolski i klubu piłkarskiego TĘCZA Krosno Odrzańskie.

Środki pozyskane z emisji spółka zamierza przeznaczyć m.in. na dalsze inwestycje zwiększające moce produkcyjne i poprawiające efektywność działania. Oprócz tego Hardex szuka możliwości przejęcia przedsiębiorstw z branży.

W pierwszej połowie tego roku firma zwiększyła przychody o blisko 16%, a zyski o ok. 80% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Sprzedaż sięgnęła w tym okresie 58 mln zł, zysk operacyjny przekroczył 5,9 mln zł, a zysk netto wyniósł ponad 4,6 mln zł. W 2006 roku w stosunku do roku 2005 przychody wzrosły o 4,4%, do 100 mln zł, zysk operacyjny o 40%, do 8,4 mln zł, a zysk netto o 37%, do 6,5 mln zł.

Hardex to laureat rankingu "Gazele Biznesu" wydawnictwa "Puls Biznesu" za lata 2002 - 2006 oraz konkursu "Przedsiębiorstwo Fair Play" za lata 2003 - 2006.
Obecnymi akcjonariuszami spółki są: fundusz BBI Capital, który ma 59,4% udziałów, Skarb Państwa (25%) i pracownicy (15,6%). Oferującym akcje Hardexu jest Dom Maklerski IDMSA.

Prospekt emisyjny spółki Hardex S.A. został złożony do Komisji Nadzoru Finansowego w miniony piątek 14.09.2007r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz