DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Obrobić lite...

Forum Przemysłu Drzewnego

Autor: Opr. Marcin Duchnowicz / JR
Źródło: Forum Przemysłu Drzewnego
Data: 2007-09-18


Strugarki, profilarki, centra obróbcze i specjalistyczne linie technologiczne to tylko niektóre z szerokiej grupy maszyn do obróbki drewna litego. Od zasobności portfela nabywcy zależy, jak nowoczesne urządzenie zasili już funkcjonujący w zakładzie park maszynowy. W ofercie rynkowej jest w czym wybierać...

Strugarka Powermat 3000 firmy WeinigStrugarka Powermat 3000 firmy WeinigFot. Weinig

Rynek maszyn do obróbki drewna litego kusi bogactwem asortymentu. Inna oferta kierowana jest do tartaków, inna do producentów krzeseł, stolarki budowlanej, okien. Odmienne urządzenia dostarczane są do firm zajmujących się produkcją wyciągów i instalacji odpylających.

Inwestycje dużych zakładów drzewnych dotyczą nowoczesnych i bardziej wydajnych maszyn. Małe firmy zaopatrują się zazwyczaj w podstawowe typy urządzeń i narzędzi. Decydują o tym możliwości finansowe kupującego. Zasadniczy podział maszyn do obróbki drewna litego obejmuje modele standardowe oraz specjalistyczne – dostosowane do wymagań konkretnego klienta. Pierwsze są produkowane w określonej przez producenta konfiguracji, niezmiennej dla wszystkich odbiorców. W warunkach silnej konkurencji coraz częściej jednak trzeba sięgać po rozwiązania maksymalnie spełniające potrzeby użytkownika maszyny. Producenci zazwyczaj oferują kilka typów maszyn danego rodzaju, różniących się parametrami technicznymi, a przede wszystkim ceną. Za dodatkową opłatą można wzbogacić wyposażenie maszyny, które jednocześnie zwiększy jej funkcjonalność.

Cztery strony strugania
Podstawowe modele strugarek czterostronnych wyposażone są w co najmniej cztery stałe głowice strugające z silnikami o niewielkich mocach. Charakteryzują się one niskimi parametrami obróbki, takimi jak: szerokość, wysokość, minimalna i maksymalna długość obrabianego elementu czy prędkość posuwu. Wyposażenie dodatkowe albo nie występuje, albo jest marginalne. Modele bardziej rozbudowane posiadają mocniejszą konstrukcję, więcej głowic, lepsze możliwości obróbcze oraz bogatsze wyposażenie dodatkowe. Zwiększają się wymiary obrabianego elementu, rosną prędkości posuwu – co z kolei jest związane z wydajnością.

Dzięki zastosowaniu głowic uniwersalnych (obracanych o 360º), pojawia się więcej możliwości obróbki profili, w tym także o nieregularnych kształtach. Producenci alternatywnie proponują silniki o większych mocach, z hamulcami lub bez, różnego rodzaju rolki napędowe, dociskowe, utwardzane lub użebrowane stoły, centralne smarowanie, bezstopniową regulację prędkości posuwu, automatykę sterującą pozycjonowaniem głowic czy dodatkowe prowadnice.

Podstawowe modele strugarek czterostronnych wyposażone są w co najmniej cztery stałe głowice strugające z silnikami o niewielkich mocach. Charakteryzują się one niskimi parametrami obróbki, takimi jak: szerokość, wysokość, minimalna i maksymalna długość obrabianego elementu czy prędkość posuwu.

Wśród nowinek warto przyjrzeć się bliżej nowej serii strugarek Powermat firmy Weinig, przeznaczonych do obróbki drewna litego, materiałów drewnopochodnych lub tworzyw sztucznych. Wyposażone są w innowacyjny system PowerLock, który umożliwia prędkość 12.000 obrotów/min.

Ciekawe rozwiązania posiadają także automaty strugająco-profilujące z serii Unikat, które stosowane są do strugania, rozpiłowywania oraz profilowania. Weinig proponuje kilka modeli tego urządzenia: od wejściowego Unimat 300, po najmocniejszy w serii Unimat 23 EL. Wysokowydajna piła do rozkroju na lamele Unimat 23 SP oraz strugarka do lameli Unimat Super 4 są przykładami zastosowań specjalnych, produkowanych seryjnie.
Weinig oferuje również nowoczesny automat strugająco-profilujący serii Hydromat wraz z innowacyjnym systemem HighSpeed, który charakteryzuje się wysoką wydajnością obróbki, osiąganą przy prędkości nawet do 600 m/min. Producent oferuje różne serie – od modelu początkowego Hydromat 1000 po bardziej zaawansowany Hydromat 6000.

Optymalne rozwiązania
Do maszyn standardowych, poza strugarkami, zalicza się m. in. wyrówniarki, grubościówki, frezarki dolno- i górnowrzecionowe, wiertarki, piły formatowe, optymalizerki. W tej grupie nie obserwuje się jakichś rewolucyjnych rozwiązań technicznych. Producenci koncentrują się na udoskonalaniu tego co już jest, wprowadzając jedynie niewielkie poprawki.
Ze schematu z pewnością wyłamuje się optymalizerka Salvador model Supercut 300 Optimus, przeznaczona do optymalizacji drewna i eliminacji defektów. Komputerowo sterowana maszyna posiada kontrolę numeryczną czteroosiową do odczytu drewna oraz kontrolę wielkości cięcia.

Współcześnie kształt i położenie obrabianego elementu wyświetlają laserowe projektory, natomiast automatyczne pozycjonowanie uchwytów przedmiotu obrabianego jest połączone z cyfrowym wyświetlaniem wymiarów.

Szafa elektryczna znajduje się na zewnątrz urządzenia; jest zabezpieczona przed wibracjami i kurzem. Do cięcia z blachy stalowej lakierowanej służy podwójny stół, z przednim bokiem regulowanym na podstawie szerokości drewna. Optymalizerka posiada także stację odczytu elementu na wejściu maszyny, z sześcioma kołami dociskowymi górnymi o średnicy 150 mm. Wyposażona jest ona w pneumatyczną regulację docisku na element. Dodatkową częścią urządzenia jest czujnik luminescencji znaków.

Supercut 300 Optimus posiada zespół pociągowy górny z trzema kołami zębatymi zsynchronizowanymi z taśmą podawczą dolną. Zespół tnący z piłą tarczową o średnicy 500 mm, o regulowanym czasie cięcia, wyposażono w docisk pneumatyczny do blokowania elementu. Z kolei sortownik klasyfikujący, programowany komputerowo, pozwala dzielić elementy cięte według rozmiaru, jakości, szerokości lub odzysku. Istnieje również możliwość usunięcia większej liczby długości z tym samym wyrzutnikiem. Długość usuwanych elementów wynosi od 250 do 3000 mm. Warto dodać, że odrzut rozładowywany jest na końcu taśmy...

 

1 2 3 4 5

 

Obrobić lite, cz.1
Specjalistyczne linie produkcyjne (Obrobić lite, cz.2)
Centrum z oknem w tle (Obrobić lite, cz. 3)
Hydrauliczne zbijanie palet (Obrobić lite, cz.4)
Cięcie listew i lameli (Obrobić lite, cz. 5)

Obrobić lite... (Zdjęcia: 4)

Strugarka Powermat 3000 firmy WeinigAutomat strugająco-profilujący Hydromat 6000 firmy Waco<font color=gray>Automat strugająco-profilujący <br>Unimat 23 EL firmy Weinig</font>Optymalizerka Salvador

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz