DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Specjalistyczne linie produkcyjne (Obrobić lite, cz. 2)

Forum Przemysłu Drzewnego

Autor: Opr. Marcin Duchnowicz / JR
Źródło: Forum Przemysłu Drzewnego
Data: 2005-05-05


W przypadku maszyn specjalistycznych do obróbki drewna litego niebagatelną rolę odgrywają dziś wymagania indywidualnego użytkownika. To do niego należy inwencja - przedstawia on producentowi swoje oczekiwania, a następnie wspólnie ustalają konfigurację i parametry maszyny...

Fragment centrum profilującego Conturex firmy WeinigFragment centrum profilującego Conturex firmy WeinigFot. Weinig

Dotyczy to głównie zautomatyzowanych i skomputeryzowanych centrów obróbczych oraz kompletnych linii produkcyjnych. Drugim kryterium jest cena, ale jej poziom nie powinien odstraszać, gdyż dzięki dużej konkurencji na rynku użytkownik ma szerokie możliwości wyboru.

Tendencje rozwojowe w segmencie maszyn specjalistycznych zmierzają ku coraz bogatszemu oprogramowaniu, które daje dodatkowe możliwości, m. in. samodzielnego programowania lub zmiany funkcji maszyny. Obserwuje się wzrost stopnia automatyzacji procesów i funkcjonalności – na jednej maszynie wytwarza się nawet kilka różnych wyrobów. Rosną moce silników obróbczych, systematycznie zwiększana jest prędkość obróbki, a to z kolei wpływa na wzrost wydajności urządzeń.
W przypadku maszyn specjalistycznych do obróbki drewna litego niebagatelną rolę odgrywają dziś wymagania indywidualnego użytkownika. To do niego należy inwencja - przedstawia on producentowi swoje oczekiwania, a następnie wspólnie ustalają konfigurację i parametry maszyny.

Producenci dążą też do minimalizacji wymiarów gabarytowych maszyn. Trend ten jest wspólny dla wszelkiego rodzaju maszyn przemysłowych. Doskonałym przykładem innowacyjności rozwiązań technologicznych jest automatyczna linia Spanevello do łączenia drewna na długość na mikrowczepy. Całość składa się z serii urządzeń: frezarki czterosilnikowej z zespołem automatycznego klejenia, przenośnika rolkowego do wyładunku z frezarki i załadunku prasy, dwułańcuchowego napędzanego zespołu zsuwającego wstępnego łączenia, a także zespołu wprowadzającego elementy do prasy z napędzanymi walcami i prasy hydraulicznej z dwoma stołami roboczymi. Linia została wyposażona w elektroniczny system sterujący, który utrzymuje pod nieustanną kontrolą wszystkie funkcje poszczególnych maszyn. Kontrola w pełni zautomatyzowanych faz produkcji odbywa się za pomocą programowalnego sterownika (PLC), który wprowadza odpowiednie parametry pracy maszyn zarówno w trybie ręcznym, jak i automatycznym. Sterownik zarządza również wszystkimi alarmami pojawiającymi się w pracy linii.

Katarzyna Staśkiewicz, właścicielka firmy SFK Machines
W Polsce nie możemy mówić o regionalizacji sprzedaży maszyn do obróbki drewna litego. Zapotrzebowanie na urządzenia te jest dostrzegalne tam, gdzie znajdują się zakłady przemysłu drzewnego, a te są rozmieszczone w całym kraju. Niewielkie zagęszczenie tartaków występuje w rejonach łatwego dostępu surowca, czyli dużych obszarach leśnych. Działalność produkcyjną prowadza tam głównie małe bądź średnie firmy, nie zawsze zajmujące się obróbką drewna litego. Należy również uwzględnić fakt, że wiele podmiotów gospodarczych rozwija się, rozszerzając swój asortyment. Niektóre z nich zupełnie go zmieniają, co w konsekwencji prowadzi do zmiany parku maszynowego.
Dystrybucja maszyn do obróbki drewna litego prowadzona jest zazwyczaj przez firmy handlowo-usługowe. Mają one podpisane umowy z producentami o wyłączność na kraj lub konkretny region. Spółki te zwykle zapewniają kompleksową obsługę klienta, polegającą m. in. na imporcie maszyny, dostawie do firmy, instalacji i uruchomieniu, a także szkoleniu załogi, tłumaczeniu dokumentacji technicznej oraz udzielaniu gwarancji i prowadzeniu obsługi posprzedażnej.
Głównym kryterium zakupu maszyny jest wielkość produkcji oraz możliwości finansowe klienta. A zatem małe i średnie firmy produkujące głównie wyroby jednostkowe kupują zazwyczaj maszyny standardowe o niewielkiej wydajności, z różnym wyposażeniem dodatkowym, uzależnionym od potrzeb. Dla nich najważniejsza jest zwykle uniwersalność maszyny. Duże firmy inwestują w wysoko wyspecjalizowane centra obróbcze i linie produkcyjne o dużej wydajności, dostosowane do produkcji określonego wyrobu lub całej grupy produktów. W przypadku zakupu drogich maszyn specjalistycznych od polskich producentów praktykowany jest najczęściej zakup bezpośredni.

 

1 2 3 4 5

 

Obrobić lite, cz.1
Specjalistyczne linie produkcyjne (Obrobić lite, cz.2)
Centrum z oknem w tle (Obrobić lite, cz. 3)
Hydrauliczne zbijanie palet (Obrobić lite, cz.4)
Cięcie listew i lameli (Obrobić lite, cz. 5)

Specjalistyczne linie produkcyjne (Obrobić lite, cz. 2) (Zdjęcia: 2)

Fragment centrum profilującego Conturex firmy Weinig

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz