DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Podpisano umowę z wykonawcą Karpackiej Troi

Autor:
Źródło:
Data: 2007-09-13


"Umowę na budowę skansenu archeologicznego, tzw. Karpackiej Troi, podpisano w Krośnie. Obiekt ma być gotowy w 2009 r., koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 10 mln zł. Zrekonstruowana zostanie osada sprzed czterech tysięcy lat. Koszt przedsięwzięcia to ponad 10 mln zł., większość sumy (7 mln zł.) pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Resztę kwoty dołożyły samorządy: województwa podkarpackiego, miasta i gminy Jasło oraz powiatu jasielskiego...

Projekt zakłada utworzenie w Trzcinicy skansenu archeologicznego i kompleksu turystycznego na obszarze ponad 8 ha powierzchni. W jego skład wejdzie teren grodziska zwanego również Wałami Królewskimi lub Karpackim Biskupinem, oraz obszar u jego podnóża zwany parkiem archeologicznym.
Zrekonstruowane zostaną fragmenty wałów obronnych i domostw. W parku archeologicznym zbudowana będzie wioska z początku epoki brązu... Grodzisko należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce. Odkryto i przebadano tu jedne z najstarszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu.
(...)
Na obszarze grodziska zostanie zrekonstruowanych dziewięć odcinków wałów obronnych, o łącznej długości 152 m., a także fragment drogi, wóz z początków epoki brązu, brama wczesnośredniowieczna, cztery chaty słowiańskie oraz czynne źródło z X wieku.
Natomiast w parku archeologicznym zbudowany zostanie pawilon wystawowy o powierzchni ok. 1,8 tys. metrów kw. Znajdzie się tam m.in. sala wystawowa i konferencyjna, pomieszczenie na lekcje muzealne i zajęcia oświatowe. Zrekonstruowana zostanie wioska kultury Otomani-FŘzesabony, sprzed 3,5 tys. lat., składająca się z pięciu domów. Powstanie także wioska słowiańska z IX wieku, składająca się z sześciu chat. Wszystkie zostaną zrekonstruowane zgodnie ze znanymi w pradziejach zasadami budowy(...)
Skansen będzie oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. HUK/KYC"

PAP - Nauka w Polsce
bsz

Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz