DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

125-lecie Polskiego Towarzystwa Leśnego

Autor:
Źródło:
Data: 2007-09-12


"Praca leśników to służba, w którą "wpisana jest pokora wobec Stwórcy i sił natury" - mówił w Krakowie duszpasterz leśników bp Edward Janiak, zwracając się do uczestników obchodów 125-lecia Polskiego Towarzystwa Leśnego (PTL) i 100. rocznicy I Ogólnego Zjazdu Polskich Leśników...<

Do Krakowa przyjechało 1,5 tys. leśników i naukowców z całej Polski oraz delegacje z kilkunastu krajów m.in. z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegii. W uroczystości uczestniczył też minister środowiska Jan Szyszko. (...)
Minister środowiska powiedział, że leśnicy to specyficzny zawód, bo ci, którzy zarządzają "darami bożymi", wiedzą, że te dary mają służyć człowiekowi także w przyszłości. "Ten zawód kieruje się prawami przyrodniczymi, prawami boskimi. Przyroda nie znosi demokracji. Przyroda znosi prawa i naukę" - mówił minister Szyszko.
(...)
Zdaniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Matysiaka najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed leśnikami jest, by zasoby leśne odziedziczone po przodkach były coraz piękniejsze mimo zmian np. klimatu.
"Mamy teraz wiele problemów związanych z klęskami żywiołowymi - huraganami, śniegołomami. To zdarzenia nadzwyczajne, które wymagają innego podejścia do leśnictwa. Praktycy coraz częściej muszą opierać się na badaniach naukowych i współpracować z organizacjami takimi jak Polskie Towarzystwo Leśne" - powiedział Matysiak.
Przewodniczący Zarządu Głównego PTL prof. Andrzej Grzywacz powiedział, że po latach pracy w zawodzie leśnika ludzie przywiązują się do konkretnego miejsca. "Wytwarza się osobista odpowiedzialność za konkretny las, który trzeba chronić przed pożarem, szkodnikami, chorobami. W tym sensie jest to służba" - uważa prof. Grzywacz.
W Polsce jest ok. 26 tys. leśników. Blisko 4 tys. z nich jest zrzeszonych w założonym w 1882 r. Polskim Towarzystwie Leśnym. PTL inicjuje badania naukowe i popularyzuje poprzez sympozja naukowe, konferencje i wydawnictwa wiedzę o lasach. WOS"

PAP - Nauka w Polsce
bsz
Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz