DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Bank Światowy wspiera wycinkę lasów

Autor:
Źródło:
Data: 2007-09-05


http://www.greenpeace.org
"...W kwietniu tego roku, podczas wiosennego posiedzenia Banku Światowego wiele mówiło się na temat tragicznego losu tropikalnych lasów deszczowych w Kongo.

W tamtym czasie Greenpeace opublikował obszerny raport ukazujący, jak w Demokratycznej Republice Konga nadal wydaje się zezwolenia na wycinkę drzew mimo obowiązującego moratorium, które zostało wprowadzone przy znaczącym udziale właśnie Banku Światowego. Nasz raport spotkał się z tak dużym zainteresowaniem mediów, że kwestia tropikalnych lasów deszczowych w Kongo stała się jednym z głównych tematów omawianych na posiedzeniu Banku. Będzie też poruszana na sesji jesiennej.
Tymczasem okazuje się, że Bank Światowy inwestuje w przedsiębiorstwo, które handluje nielegalnym drewnem pochodzącym z tropikalnych lasów deszczowych, a także uzyskuje ziemię z naruszeniem moratorium.
(...)
Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation; IFC), część Grupy Banku Światowego, zainwestowała duże kwoty w zarejestrowaną w Singapurze firmę handlową Olam International. W ciągu ostatnich czterech lat były to miliony dolarów. Na koniec roku finansowego 2006 pożyczki i poręczenia, któych IFC udzieliła firmie Olam sięgały kwoty 11,2 miliona dolarów. Tymczasem według władz w Kongo firma Olam zaangażowana jest w nielegalną wycinkę lasu. Lokalne władze przechwyciły od niej nielegalny transport drewna, za który nie uiszczono podatku. Barki przewoziły bezprawnie wycięte drewno lasów tropiklnych o wartości 500 tys. dolarów. Miejscowy minister ds. lasów CoCo Pembe oskarżył firmę o handel nielegalnym drewnem wycinanym przez miejscowe przedsiębiorstwa, którym wygasły zezwolenia na wycinkę. Mimo to Światowy Bank zaprzecza, jakoby IFC robił coś złego...
Jeśli instytucje finansowe postępują zgodnie ze swymi deklaracjami, mogą zmusić przedsiębiorstwa do stosowania bardziej odpowiedzialnych praktyk. Bez ich kapitału firmy takie, jak Olam nie będą w stanie osiągać ogromnych zysków kosztem środowiska. Bank Światowy powinien uważniej przeanalizować własne dyrektywy i zrobić wszystko, by jego środki były wykorzystywane dla ochrony lasów i walki z ubóstwem, a nie dla finansowania wycinki lasów tropikalnych.
Równocześnie zawsze warto dokładniej przyglądać się temu, co nasz bank robi z naszymi ciężko zarobionymi pieniędzmi. Bez nich przecież nie mógłby funkcjonować."

http://www.greenpeace.org
Bank Światowy wspiera finansowo wycinkę lasów deszczowych


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz