DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kronospan i pracownicy KPPD kuszą Skarb Państwa

Autor: dja
Źródło:
Data: 2007-08-29


Nabiera tempa wyścig o pakiet akcji Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA w Szczecinku będący w posiadaniu Ministerstwa Skarbu Państwa.

29 sierpnia upływa termin kolejnego wezwania na zakup akcji KPPD ogłoszonego przez Kronospan Holdings Ltd. W ciągu kilku dni koncern dwa razy podniósł cenę jaką oferuje za akcje - najpierw było to 70,50 zł, a obecnie 73 zł za akcję. Pierwszy wzrost to odpowiedź na komunikat MSP, które poinformowało, że jest zainteresowane sprzedażą 15,7% akcji spółki jednak cena oferowana w wezwaniach przez konkurujące podmioty (Kronospan i spółki pracowników KPPD) jest za niska.

Kolejny podniesienie ceny jaką chce zapłacić Kronosapn, jest zapewne reakcją na oświadczenie akcjonariuszy chcących zapobiec przejęciu spółki przez Kronospan.

Spółki pracownicze KPPD, w posiadaniu których jest pakiet kontrolny, podjęły decyzję o przeniesieniu notowań firmy z rynku CeTO na Giełdę Papierów Wartościowych. Tym samym stwarzają dla Skarbu Państwa kolejny, bardziej opłacalny sposób sprzedaży akcji. Zdaniem akcjonariuszy cena akcji na GPW będzie wyższa niż obecny kurs na CeTO wynoszący ok.70 zł.

Propozycję akcjonariuszy zaakceptował już zarząd KPPD SA. Spółka może zadebiutować na GPW jeszcze przed 23 października. W późniejszym czasie planowana jest nowa emisja akcji.

Spółki pracownicze będące większościowymi akcjonariuszami Koszalińskiego PPD uznają działania Kronospanu za próbę wrogiego przejęcia spółki. Obawiają się, że po zakupieniu akcji od MSP będzie on w stanie blokować strategiczne decyzje przedsiębiorstwa i w ten sposób zmusić je do odsprzedania mu posiadanych akcji.

W pierwszej połowie b.r. KPPD osiągnęło przychody ze sprzedaży w wysokości 127,448 mln zł (2006: 109,261 mln zł). Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 11,576 mln zł (2006: 4,278 mln zł), a zysk netto 9,282 mln zł (2006: 2,810 mln zł). W tym tygodniu zarząd spółki podniósł prognozę na 2007r. Przychody mają wynieść 247 mln zł, a zysk netto 13,5 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz