DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Przywrócone certyfikaty FSC dla RDLP

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2007-08-28


Rainforest Alliance przywrócił certyfikaty FSC dla Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz Poznaniu (RDLP). Przywrócenia nastąpiły na podstawie wyników audytów wykonanych przez NEPCon w celu sprawdzenia, czy niezgodności skutkujące zawieszeniami certyfikatów zostały usunięte.

”Cieszy mnie zobowiązanie dyrekcji do pozostania w systemie FSC, mimo wyzwań którym musiały sprostać - powiedział Dr Andrzej Czech, Prezes Zarządu NEPCon sp. z o.o. – obydwie dyrekcje podjęły istotne kroki w celu poprawy wyników w zakresie istotnych zagadnień jakimi są bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska leśnego. To również dobra wiadomość dla wielu zakładów przemysłu drzewnego w Polsce, których sytuacja zależy od stałych dostaw certyfikowanego surowca”.

Pierwszy audit dyrekcji w Pile był przeprowadzony w terenie. Zespół auditorów doszedł do wniosku, że dyrekcja w stopniu wystarczającym odniosła się do niezgodności związanej z potrzebą pozostawiania drewna martwego w lesie oraz odnotowała, że powierzchnia terenów leśnych wyłączonych z użytkowania dla obserwacji naturalnych procesów wzrosła z 2 do ponad 5%. Jednak, w jednej sferze – używania prawidłowego sprzętu ochrony osobistej – problem pozostał mimo niewątpliwych postępów. W związku z tym wyniki tego auditu nie spowodowały przywrócenia certyfikatu. Następnie RDLP w Pile podjęła dalsze kroki w celu zapewnienia, że wykonawcy robot leśnych używają prawidłowego wyposażenia, poprzez wprowadzenie regularnych kontroli. Na podstawie wprowadzenia w życie odpowiednich procedur certyfikat został przywrócony.
RDLP w Poznaniu poprawiła sytyację w zakresie BHP wśród wykonawców robót leśnych, ochrony drewna martwego oraz użycia absorbentów oleju w maszynach leśnych. Jednak, wyznaczenie sieci terenów wyłączonych spod użytkowania było niewystarczające. W toku następnych działań RDLP podjęła decyzję o wyłączeniu z użytkowania ponad 5000 hektarów lasu. Obecnie ponad 5% terenów leśnych jest wyłączone z użytkowania. Na podstawie tych działań SmartWood podjął decyzję o przywróceniu certyfikatu dla RDLP.
Przywrócenie certyfikatu dla RDLP w Pile nastąpiło dzięki auditowi weryfikującemu Zasadniczych Poleceń Działań Korygujących w dniach 4-5 czerwca. Następnie przeprowadzono drugi audit w dniu 19 czerwca. Przywrócenie certyfikatu dla RDLP w Poznaniu nastąpiło na podstawie auditu terenowego w dniach 24-26 lipca, oraz auditu weryfikuącego 21 sierpnia. W obydwu przypadkach audity zostały przeprowadzone przez międzynarodowy zespół doświadczonych auditorów z Polski oraz zagranicy.
W międzyczasie w dniu 13 sierpnia 2007, jednostka certyfikująca SGS zawiesiła certyfikat FSC dla innej RDLP – w Białymstoku. Do tej pory nie podano szczegółów co do powodów zawieszenia.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz