/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Przywrócone certyfikaty FSC dla RDLP

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2007-08-28


Rainforest Alliance przywrócił certyfikaty FSC dla Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz Poznaniu (RDLP). Przywrócenia nastąpiły na podstawie wyników audytów wykonanych przez NEPCon w celu sprawdzenia, czy niezgodności skutkujące zawieszeniami certyfikatów zostały usunięte.

”Cieszy mnie zobowiązanie dyrekcji do pozostania w systemie FSC, mimo wyzwań którym musiały sprostać - powiedział Dr Andrzej Czech, Prezes Zarządu NEPCon sp. z o.o. – obydwie dyrekcje podjęły istotne kroki w celu poprawy wyników w zakresie istotnych zagadnień jakimi są bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska leśnego. To również dobra wiadomość dla wielu zakładów przemysłu drzewnego w Polsce, których sytuacja zależy od stałych dostaw certyfikowanego surowca”.

Pierwszy audit dyrekcji w Pile był przeprowadzony w terenie. Zespół auditorów doszedł do wniosku, że dyrekcja w stopniu wystarczającym odniosła się do niezgodności związanej z potrzebą pozostawiania drewna martwego w lesie oraz odnotowała, że powierzchnia terenów leśnych wyłączonych z użytkowania dla obserwacji naturalnych procesów wzrosła z 2 do ponad 5%. Jednak, w jednej sferze – używania prawidłowego sprzętu ochrony osobistej – problem pozostał mimo niewątpliwych postępów. W związku z tym wyniki tego auditu nie spowodowały przywrócenia certyfikatu. Następnie RDLP w Pile podjęła dalsze kroki w celu zapewnienia, że wykonawcy robot leśnych używają prawidłowego wyposażenia, poprzez wprowadzenie regularnych kontroli. Na podstawie wprowadzenia w życie odpowiednich procedur certyfikat został przywrócony.
RDLP w Poznaniu poprawiła sytyację w zakresie BHP wśród wykonawców robót leśnych, ochrony drewna martwego oraz użycia absorbentów oleju w maszynach leśnych. Jednak, wyznaczenie sieci terenów wyłączonych spod użytkowania było niewystarczające. W toku następnych działań RDLP podjęła decyzję o wyłączeniu z użytkowania ponad 5000 hektarów lasu. Obecnie ponad 5% terenów leśnych jest wyłączone z użytkowania. Na podstawie tych działań SmartWood podjął decyzję o przywróceniu certyfikatu dla RDLP.
Przywrócenie certyfikatu dla RDLP w Pile nastąpiło dzięki auditowi weryfikującemu Zasadniczych Poleceń Działań Korygujących w dniach 4-5 czerwca. Następnie przeprowadzono drugi audit w dniu 19 czerwca. Przywrócenie certyfikatu dla RDLP w Poznaniu nastąpiło na podstawie auditu terenowego w dniach 24-26 lipca, oraz auditu weryfikuącego 21 sierpnia. W obydwu przypadkach audity zostały przeprowadzone przez międzynarodowy zespół doświadczonych auditorów z Polski oraz zagranicy.
W międzyczasie w dniu 13 sierpnia 2007, jednostka certyfikująca SGS zawiesiła certyfikat FSC dla innej RDLP – w Białymstoku. Do tej pory nie podano szczegółów co do powodów zawieszenia.

Liczba wyświetleń: 1279


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA