DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Królewska kraina sekwoi

Autor: Andrzej Kulka, opr. JR
Źródło: Poznaj Świat 8 (607) (2007-08-01)
Data: 2007-08-23


"Park Narodowy Sequoia and Kings Canyon znajduje się w górach Sierra Nevada w południowej Kalifornii. Składa się z dwóch przylegających do siebie części: północnej (Kings Canyon National Park) z Królewskim Kanionem i południowej (Sequoia National Park) z zagajnikami sekwoi mamucich (...)

W Lesie GigantówW Lesie GigantówFot. Andrzej Kulka

O Parku Narodowym Sekwoi można wyrażać się jedynie w kategorii superlatywów, jego największymi, niepodważalnymi atutami są: najwyższe partie gór Sierra Nevada, sekwoje mamucie oraz Kanion Kings.
Sierra Nevada charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu, na którą składają się ostre szczyty górskie kotły polodowcowe, liczne jeziora i najgłębszy w USA Kanion Kings. Mt. Whitney jest najwyższym szczytem w Stanach Zjednoczonych pomiędzy Kanadą a Meksykiem.
Park obejmuje ochroną rozległe kompleksy starych, naturalnych drzewostanów, wśród których światową sławę zyskały sekwoje mamucie – największe drzewa świata pod względem objętości i masy. Sekwoje pokrywały znaczną część północnej półkuli już w epoce kredowej, jednak do obecnych czasów przetrwały w Ameryce tylko dwie odmiany: sekwoje czerwone i sekwoje mamucie. Trzecia odmiana, mało atrakcyjna, rośnie w centralnych Chinach. Sekwoje mamucie rosną tylko i wyłącznie na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada w Kalifornii, na wysokości 1500–2100 metrów w 75 mniejszych lub większych zagajnikach. Dochodzą do 95 metrów wysokości i 12 metrów średnicy pnia. Sekwoje potrzebują do życia ogromnych zasobów wody, dostarczanych w Sierra Nevada przez obfite – do 7500 milimetrów – opady śniegu, który topniejąc, zasila podłoże na suche zazwyczaj lato...

Największy organizm żyjący na Ziemi!
Sekwoje mamucie osiągały kiedyś wiek do 4500 lat, współczesne do 3200 lat – tajemnica ich długowieczności tkwi w metrowej grubości ognioodpornej korze. Gigantyczna sekwoja potrzebuje pożarów lasu, dających jej sposobność rozmnażania i wzrostu. Dojrzałe szyszki mogą wisieć na drzewie do dwudziestu lat i dopiero ogień doprowadza do ich wysuszenia, otwarcia i wysypania nasion na podłoże. Nasiona potrzebują użyźnionej pożarem gleby, słonecznej przestrzeni wokół i eliminacji konkurencyjnych, szybciej rosnących, ewolucyjnie młodszych gatunków (świerki, jodły). Składniki kory uodporniają sekwoje na insekty i grzyby, stare drzewa giną, padając pod wpływem kolosalnego ciężaru uzupełnianego opadem śniegu.
(...)
W Lesie Gigantów, pośród sosen, cedrów i jodeł, rosną cztery spośród pięciu największych drzew świata, w tym Generał Sherman – największa sekwoja w Stanach Zjednoczonych, o wieku około 2100 lat, licząca 84 metry wysokości, 11 metrów średnicy pnia u podstawy, o niewiarygodnej wadze, szacowanej na 1385 ton!
Jest to największy organizm żyjący na Ziemi! Drzewa tego typu należy po prostu zobaczyć na własne oczy przynajmniej raz w życiu: są większe, barwniejsze i piękniejsze, niż wynika z najlepszych fotografii. Te drzewa, jak monumentalne pomniki, rosły tutaj w epoce faraonów, za starożytnych Greków i Rzymian, były sędziwe już za Piastów. Należą się im pokłon oraz chwila zadumy nad przemijającym czasem i cudami Natury. (...)"

Sequoia i Kings Canyon
Autor: Andrzej Kulka

Przeczytaj cały artykuł >>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz