DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Classen wygrał z Kronotexem spór patentowy

Classen

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Classen
Data: 2007-08-13


Sąd w Düsseldorfie uznał, że Kronotex naruszył prawa patentowe Classena dotyczące bezklejowego połączenia paneli podłogowych typu Megaloc.

Megaloc, rys. ClassenMegaloc, rys. Classen

To kolejny z serii procesów jakie przetaczają się przez branżę producentów paneli podłogowych. W tym przypadku spór dotyczył patentu Classena - "Megaloc" oraz stosowanego przez Kronotex połączenia "5G-Technik" - rozwiązania licencjonowanego przez skandynawską firmę Välinge.

Kolejny spór Classena właśnie z Välinge, toczyć się będzie przed tym samym sądem we wrześniu. Jest to o tyle ciekawe, że firmie Välinge udało się w ciągu ostatniego roku doprowadzić z sukcesem do zakończenia kilkunastu sporów z producentami podłóg na całym świecie.

System Megaloc został opatentowany na rynku niemieckim w sierpniu 2001r., a na międzynarodowym w lutym 2003r. Välinge swoje rozwiązania opatentowała na rynku szwedzkim w grudniu 2003r., a na rynku międzynarodowym rok później.

Classen wygrał już procesy z Vallinge prowadzone przed sądami we Włoszech i USA.

Złącza bezklejowe
Złącza bezklejowe paneli podłogowych stały się popularne zaledwie 3-4 lata temu, lecz szturmem zdobyły rynek. Stosowane są zarówno w przypadku paneli podłogowych laminowanych, jak i drewnianych.

Konstrukcja złącza jest prosta, zazwyczaj swoją budową przypomina ono zatrzask. Poszczególne panele w miejscu standardowego "pióra i wpustu" zaopatrzone są w odpowiednio wyprofilowany element połączenia. Dzięki niemu panele podczas układania zostają ze sobą silnie połączone i automatycznie zablokowane.

Złącza bezklejowe oferują, w porównaniu z tradycyjnymi połączeniami, wiele dodatkowych korzyści dla użytkownika. Na etapie montażu, w razie potrzeby, można łatwo zdemontować fragment podłogi i ułożyć ponownie. Brak kleju pozwala na uniknięcie zdarzających się podczas układania podłóg zabrudzeń. Kolejną zaletą jest oszczędność czasu - podłoga jest gotowa do użytkowania natychmiast po ułożeniu - nie ma potrzeby oczekiwania na wyschnięcie kleju.

System bezklejowy doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których mogą występować zmiany mikroklimatu wnętrza. W warunkach takich na połączenia podłogi działają znaczne siły skurczy i rozkurczy poszczególnych jej elementów. W systemie klejowym może zdarzyć się, że któraś ze sklejonych krawędzi zostanie nadmiernie obciążona zsumowanymi naprężeniami, co doprowadzi do utworzenia widocznych szczelin. W przypadku systemu bezklejowego, naturalnie spasowane panele pracują podczas zmian temperatury wzajemnie równoważąc zmiany wymiarów.

Classen wygrał z Kronotexem spór patentowy (Zdjęcia: 2)

Megaloc, rys. ClassenPolskie rozwiązanie - Barclick<br>rys. Barlinek

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz