DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Żuraw skryty za rusztowaniem

Autor:
Źródło:
Data: 2007-08-03


Gazeta Wyborcza Trójmiasto
"Jeden z największych zabytków Gdańska, ulubieniec turystów, który na pocztówkach pojawia się niemalże tak często jak Neptun, w połowie zakryły rusztowania. Trwa właśnie remont historycznego budynku Na szczęście folia zabezpieczająca przykryła jedynie ścianę budynku od strony ul. Szerokiej, więc największą atrakcję, czyli drewniany wyciąg, wciąż jeszcze można podziwiać.

(...)
Elewacja od strony Motławy zostanie zakryta dopiero w drugiej połowie sierpnia, czyli już właściwie po sezonie. Obiekt cały czas dostępny jest dla zwiedzających, czynne są wszystkie wystawy. Od niedawna w Żurawiu można oglądać też wielkie drewniane koła, które stanowiły napęd dźwigu. Przez długi czas ta część była zamknięta dla zwiedzających. Jedyna różnica jest taka, że do budynku wchodzi się tunelem pod rusztowaniem.
XV-wieczny Żuraw jest dumą Gdańska. Nic w tym dziwnego, w końcu to najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Nie dziwi też troska gdańszczan o losy budynku.

Żuraw to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska. Położony nad Motławą, służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach. Pełnił zarazem funkcję bramy miejskiej. Obecną formę uzyskał w latach 1442-1444. W jego wnętrzu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy - ogromne drewniane koło, poruszane ongiś siłą ludzkich nóg...
(...)
Wszystkie prace wykonywane są pod okiem miejskiego konserwatora zabytków. Cały remont ma zakończyć się w listopadzie, chociaż według dyrekcji muzeum, prace mogą zakończyć się nawet wcześniej. Żuraw, wyczyszczony i odrestaurowany, znowu będzie wizytówką miasta. Jednak to nie koniec inwestycji. W planach muzeum są kolejne przebudowy. Na przykład wyburzenie, przylegającego do Żurawia, Składu Kolonialnego. Na jego miejscu oraz pustej działce przy hotelu Hanza powstać ma nowoczesny Ośrodek Kultury Morskiej. Muzeum już ubiega się o dofinansowanie. Największe wsparcie finansowe mają dać Norwegowie, którzy są partnerami projektu. A koszt jest niemały, bo ponad 40 mln zł."


Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Jowita Kiwnik
fot. internet


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz